Mimořádná schůze Sněmovny nebude, podpořilo ji jen 40 poslanců | E15.cz

Mimořádná schůze Sněmovny nebude, podpořilo ji jen 40 poslanců

Mimořádná schůze Sněmovny nebude, podpořilo ji jen 40 poslanců
Aktivisté v Praze překrývali čínské vlajky tibetskými, policie zadržela 12 lidí
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Sněmovna neschválila po dvouhodinové debatě program mimořádné schůze k postupu policie při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Diskuse, v níž mohli vystoupit jen řečníci s přednostním právem, tím skončila bez jakéhokoli výsledku.

Pro konání schůze hlasovalo 40 poslanců z řad TOP 09 a Starostů, ODS a KDU-ČSL a taky ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Aby se uskutečnila, muselo by program navržený opoziční TOP 09 a ODS podpořit nejméně 63 poslanců.

Poslanci o postupu policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze debatovali dvě hodiny. Zatímco poslanci pravicové opozice poukazovali na porušování práv lidí, kteří chtěli projevit veřejně názor na stav lidských práv v Číně, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) hájil policisty. Sněmovna nakonec program schůze svolané z podnětu TOP 09 a ODS neschválila. Diskuse tak skončila bez jakéhokoli výsledku.

Bezprecedentní porušení práv

„Co se stalo, ty tři dny, bylo bezprecedentní porušení práv občanů České republiky na území České republiky,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval na případy, kdy se policisté zaměřili na lidi s tibetskými vlajkami, i uzavření Hradčanského náměstí, na něž bylo ohlášeno shromáždění na podporu Tibetu. Podle předsedy ODS Petra Fialy byla porušena důvěra v nestrannost policie. „My potřebujeme vědět, jestli za tím nebylo nějaké zadání a jestli z toho někdo nemá vyvodit personální, politickou a jinou odpovědnost,“ uvedl Fiala.

„Já tady znovu říkám, že policie návštěvu jako celek zvládla velmi dobře a opět z tohoto místa policii poděkuji,“ hájil policisty Chovanec. Neprokázalo se podle něho, že by policie měla plošný příkaz stranit čínským občanům proti českým nebo strhávat tibetské vlajky. „Když se podíváte na instruktáž, kterou všichni policisté měli, tak je tam napsaný pravý opak,“ prohlásil ministr.

Uzavírka míří před soud

Ohledně uzavírky Hradčanského náměstí, v souvislosti s níž pravice hovoří o porušení ústavního shromažďovacího práva, Chovanec připomněl, že by se měl záležitostí zabývat soud. Pokud by opatření u soudu neobstálo, vnitro by zřejmě žádalo kvůli zajišťování bezpečnosti změnu zákonů.

Za hlavní problém označil ministr druhou návštěvu policistů na pražské FAMU, kde byla vyvěšena tibetská vlajka. Ač policie podle něho zákon neporušila, za incident se omluvila. Příslušník z ochranné služby prezidenta a velitel na místě, kteří do budovy hlídku poslali, čelí kárnému řízení. Několika jinými případy se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik soudí, že bezpečnostní opatření a případné excesy jsou zástupnou věcí. „Tady jde o politický problém pravice s Čínou. Protože kdyby to byl kdokoli jiný z těch významných světových státníků, tak se nic neděje,“ řekl Kováčik.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!