Ministerstvo zahraničí navrhlo velvyslankyním Filipi a Klausové pracovní dohodu | E15.cz

Ministerstvo zahraničí navrhlo velvyslankyním Filipi a Klausové pracovní dohodu

Ministerstvo zahraničí navrhlo velvyslankyním Filipi a Klausové pracovní dohodu
Livia Klausová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou ve funkcích i po Novém roce. Budou dočasně vázány dohodou o provedení práce, kterou jim dnes navrhlo ministerstvo zahraničí. Uvedla to Česká televize (ČT). Podle služebního zákona by velvyslankyně ve funkci měly skončit kvůli věku, protože je jim víc než 70 let. Novelu, která zavádí výjimku, projedná Senát až v lednu.

„Během pondělí by měl odejít na obě dvě velvyslanectví, jak do Sýrie, tak na Slovensko, návrh s dohodou,“ řekla ČT mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Věkový limit stanoví nynější znění služebního zákona, který se naplno uplatňuje od července. Změna v novele spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit. Úprava, kterou prosazuje prezident Miloš Zeman kvůli Filipi, ale nebude platit zpětně.

Filipi i Klausová by ve funkci měly skončit s letošním rokem, velvyslance ale jmenuje a odvolává prezident. Pracovní dohodu jako pravděpodobné řešení situace zmínilo ministerstvo zahraničí už dřív.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!