Mládek: Šance na dohodu s majiteli OKD klesá | E15.cz

Mládek: Šance na dohodu s majiteli OKD klesá

Mládek: Šance na dohodu s majiteli OKD klesá
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Šance, že se stát dohodne s většinovým majitelem OKD, skupinou Ad Hoc Group (AHG), na vyřešení situace černouhelné firmy po tomto víkendu poklesla. V České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v reakci na poslední mediální prohlášení skupiny. Podle Mládka jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení situace OKD.

Ministr zopakoval, že skupina Ad Hoc Group (AHG) požadovala miliardové záruky. „Oni chtěli na státu záruky za všechno, za technický útlum, na což nemají peníze, za vyplacení sociálních programů horníkům, kteří odejdou. Chtěli garance za provozní ztráty (OKD),“ uvedl.

Mládek se tak ohradil proti některým tvrzením mluvčího Ad Hoc Group Romana Paříka. Skupina AHG totiž v sobotu odmítla, že by se pro OKD snažila získat záruky 17 miliard korun či že usiluje o neomezenou státní záruku, jak o tom Mládek hovořil už v pátek na serveru ihned.cz. AHG také zveřejnila podrobnosti návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě. Součástí návrhu má být účast státu ve výši čtyř miliard korun výměnou za akciový podíl. Navrhla také státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

„Nedělá to na mě dobrý dojem. Z našich vlastních výpočtů, když nám to předložili, vycházelo, že stát za to zaplatí v budoucnu 15 až 19 miliard bez záruky, že toto číslo je konečné, zejména pokud by se tam ukázaly nějaké skryté závazky nebo by pokračoval pokles ceny uhlí,“ řekl Mládek.

Soukromníci mají zájem

Mezi varianty řešení situace OKD stále podle něj patří dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu. Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavla Krúpy tento týden navrhla AHG, že od ní OKD koupí. O odkoupení OKD projevila zájem také skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!