MZe: Zelenina dodávaná do škol by měla být téměř z poloviny z ČR

Ovoce a zelenina pro školáky, na které přispívají ministerstvo zemědělství a Evropská unie, by měly být ze 40 procent českého původu. Nyní z tuzemska pochází 29 procent. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v novele vládního nařízení, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Ilustrační foto
6.1.2016 15:31   |  

Ministerstvo chce také určit velikost jedné porce zeleniny, kterou děti dostanou. V současném školním roce jde do projektu v ČR necelých 200 milionů korun, většina z evropských peněz. V programu dostávají školáci prvního stupně základních škol zdarma ovoce, zeleninu a výrobky z nich.

Kdyby ministerstvo změnu neprosadilo, mohli by dodavatelé sami určovat, jak veliké porce budou na školy posílat a jak často. „Nedošlo by tudíž k zefektivnění realizace projektu ani využití financí, přičemž by existovalo riziko, že počet dodávek klesne na jednu, maximálně dvě dodávky za měsíc,“ píše se v důvodové zprávě k novele nařízení. Nyní podle důvodové zprávy dováží někteří dodavatelé výpěstky do škol i čtyřikrát za měsíc.

Exkurze, přednášky, ochutnávky

Vláda předloni v červenci schválila nařízení, díky němuž mohou nově ovoce dostávat žáci v přípravných třídách a děti v prvním až šestém ročníku základních škol. Rozšířila se i podpora doprovodných opatření jako exkurze u pěstitelů, přednášky, ochutnávky a soutěže propagující ovoce a zeleninu.

Opatření, které v roce 2006 navrhla Evropská unie, funguje v Česku od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.

Loni se v Evropském parlamentu diskutovalo o omezení projektu. České ministerstvo zemědělství bylo však proti. Počet dětí zapojených do projektu roste, v letošním školním roce jich bylo o 30.000 více. Přihlášeno tak bylo skoro 540 tisíc dětí. Nařízení by mělo v případě schválení vládou začít platit 15. března, aby se stihli dodavatelé hlásit podle nových podmínek na příští školní rok.


Čtěte také:

Vláda schválila program ovoce do škol i na příští rok. EU dá více peněz

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web