Na nákup elektromobilů ve firmách stát pošle desítky milionů

Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách 80 miliony korun. Peníze poskytne z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Firmy se budou moci o dotaci hlásit od dubna do konce července.

 ilustrační foto
11.3.2016 14:46   |  

Firmy budou moci se státní podporou kupovat elektromobily nižší střední třídy nebo dodávky. Vyloučené jsou naopak luxusní, terénní či sportovní vozy. Podle velikosti získají firmy dotaci až do 70 procent ceny. Minimální výše dotace je 70 tisíc korun a maximum pro vozový park jedné firmy jsou tři miliony korun.


Přečtěte si: Norsko chce za devět let prodávat pouze elektrická auta


Vedle toho budou moci firmy žádat o příspěvek na budování neveřejných dobíjecích stanic. Minimální výše dotace je 50 tisíc korun. Další část dotačního programu v celkové výši 180 milionů korun bude určena na pilotní projekty k zavádění technologií akumulace energie a technologií k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití v průmyslové výrobě.

Všichni z Česka, kromě Prahy

V rámci pilotní výzvy se mohou hlásit firmy z celého Česka s výjimkou Prahy. Větší šanci budou mít projekty umístěné v hospodářsky problémových regionech a územích s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jde o tzv. soutěžní typ výzvy, kde budou jednotlivé projekty porovnávány mezi sebou a výběr se uskuteční až po zhodnocení všech žádostí.

V Česku se zatím prodeji elektromobilů příliš nedaří. I když se loni poptávka zvýšila o 36 procent, prodalo se jen 268 vozidel, což je 0,12 procenta celkového množství prodaných nových aut v ČR v minulém roce. Nejprodávanějším elektromobilem byl model i3 od BMW.


Čtěte také:

Česko podpoří rozšiřování elektromobilů a aut na CNG

Kdo si koupí elektromobil, dostane prémii pět tisíc euro, plánují Němci

Norsko řeší problém: příliš mnoho elektromobilů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web