Na zachování volného pohybu osob v EU trváme, uvedl Sobotka

aktualizováno Česká republika bude trvat na zachování volného pohybu osob a stejných práv pro všechny občany Evropské unie, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na britské návrhy reformy osmadvacítky. Podobně se vyjádřil i vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Krok Británie uvítala ODS, podle níž jím Londýn zahájil debatu o zásadní reformě unie.

Premiér Bohuslav Sobotka
10.11.2015 16:01   |  

Britský premiér David Cameron v projevu o požadavcích reforem unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství, vyzval k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU přicházející do Británie.

„Pokud jde o britské návrhy na reformu EU, Česká republika bude trvat na zachování volného pohybu osob a stejných práv pro všechny občany EU,“ uvedl v reakci na Twitteru Sobotka. V tiskové zprávě později napsal, že pro Česko představuje jakýkoliv zásah do volného pohybu velmi vážný problém.

Právo žít a pracovat kdekoliv v EU je podle něj v důsledku historické zkušenosti zcela zásadní. „Volný pohyb považuje většina českých občanů za hlavní přínos členství v EU a nelze si představit, že bychom se měli vzdát výhod, které tato svoboda představuje,“ poznamenal premiér.

Dodal, že v oblasti suverenity a spravedlnosti ve smyslu vyváženého vztahu mezi členy a nečleny eurozóny je česká vláda připravena podpořit návrhy, které „budou směřovat k větší transparentnosti, lepší komunikaci mezi členy a nečleny eurozóny a prohlubování ekonomické spolupráce mezi všemi osmadvaceti státy“.

Dodržování zásady volného pohybu chce Česká republika i podle Babiše. „To je určitě nepřijatelný návrh,“ řekl novinářům k požadavkům Camerona při své návštěvě Bruselu.

Podobně se na Twitteru vyjádřil i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Právo žít a pracovat v zemích EU pro nás bylo, je a bude základním principem integrace, uvedl. „Podpoříme to, co posune EU vpřed, nemůžeme podpořit věci, které ji rozdělí,“ podotkl také. Česko podle něj chce, aby Británie v unii zůstala.

Babiš na druhé straně souhlasí s Cameronovou snahou zajistit, že nebudou rozdíly mezi členy eurozóny a zeměmi, které eurem neplatí. „V tohle směru ho určitě můžeme podpořit,“ dodal ministr financí.

„Stále užší EU je neudržitelná, proto vítám, že Británie zahájila zodpovědnou debatu o její zásadní reformě směrem k volnější evropské spolupráci,“ reagoval na britské návrhy šéf ODS Petr Fiala. Připomněl, že ODS podporuje zrušení eura, posílení role národních parlamentů či zamezení dalšího sjednocování fiskálních a sociálních systémů.

Omezovat pohyb osob v EU nechce ani TOP 09. „Diskuse se může vést například o větší kompetenci národních parlamentů a především o takových změnách, které by znamenaly, že unie bude daleko rychleji reagovat a řešit akutní problémy, jako je třeba migrační krize,“ sdělila mluvčí TOP 09 Martina Macková.


Čtěte také:

Cameron: Brexit myslím smrtelně vážně, EU se musí změnit

Cameron omezuje imigraci. Sníží sociální dávky pro přistěhovalce z EU

Británie chce zůstat v Evropské unii, odmítá ale hlubší integraci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web