Námluvy začaly, o spolupráci se STAN usilují i vládní strany | E15.cz

Námluvy začaly, o spolupráci se STAN usilují i vládní strany

Námluvy začaly, o spolupráci se STAN usilují i vládní strany
Na sjezd STAN dorazil i předseda ANO Andrej Babiš (na snímku s předsedou Starostů Petrem Gazdíkem)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

O budoucí spojenectví či spolupráci s opozičním hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na jeho sněmu žádali v různé intenzitě představitelé mnoha parlamentních stran včetně vládních. Hnutí končí smlouva o spojenectví s TOP 09, podle jejího čestného předsedy Karla Schwarzenberga se ale spojení obou uskupení má k světu.

Hnutí se podle staronového předsedy Petra Gazdíka rozhodne až po podzimních krajských volbách, jak dál. Jeho ambicí je netříštit politické síly a získat partnery pro přípravu a prosazování strategické vize rozvoje země i Evropy. „To zásadní by mělo být vyřešení vize identity, kterou postupně Evropa i Česká republika ztrácí, a navrácení se ke kořenům,“ řekl Gazdík. Vizi chce promítnout do konkrétních zákonů.

Schwarzenberg doufá v další parnerství

Smlouva o spolupráci TOP 09 a STAN končí příští rok a na spojenectví pro příští sněmovní volby se nevztahuje. V případě senátních voleb budou podle této smlouvy obě uskupení společně postupovat letos. Pro krajské volby smlouva spolupráci nepředepisuje. STAN a TOP 09 se na ní dohodly jen v Jihočeském kraji, v koalici jsou i v Karlovarském kraji. V některých regionech jde STAN do krajských voleb s regionálními středovými uskupeními, někde se bude o přízeň voličů ucházet samostatně.

Obě uskupení jsou podle Schwarzenberga označována za „rozvedený pár“. Poznamenal přitom, že ve svém osobním životě už rozvod zažil a za nejlepší označil to, že se svou ženou se po letech znovu oženil. Starostům doporučil, aby se drželi svých principů a zásad a nepřizpůsobovali je nabídkám, s nimiž za nimi budou chodit „různí mlsní kocouři“. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek připustil, že místy zástupci obou uskupení cestu k sobě nenašli. Nemělo by to ale podle něj znamenat konec úspěšné šestileté spolupráce na celostátní úrovni.¨

Šéf ANO Andrej Babiš poukázal na to, že jeho hnutí se Starosty spojuje úsilí o transparentní a nekorupční řízení. Pochválil je, že obce řídí se „zdravým selským rozumem“ a že obce dosahují přebytků v hospodaření, z čehož by si kraje měly vzít příklad. Pozvání na sněm ocenil. „Jste stateční a doufám, že toho nebudete litovat,“ podotkl.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že na námluvy nepřijela. Vyzvala ale starosty, aby jí navrhovali, na jaké projekty by úřad obcím mohl finančně přispět. „Pojďme společně vymyslet, co opravdu potřebujete,“ uvedla.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka označil Starosty za slušné a pracovité. „Pojďme společně hledat konstruktivní řešení a spojovat lidi dobré vůle,“ vybídl je. Zájem o povolební spolupráci projevil také předseda ODS Petr Fiala. „Potřebujeme nejen soupeře, ale i spojence,“ uvedl a dodal, že ODS a STAN spojuje boj proti byrokracii.

Také předseda Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že na sněm nepřijel na námluvy. Starostům ale děkoval za jejich kultivovaný přístup a označil je za „hlas těch, kteří jsou v první linii“, tedy komunálních politiků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!