Nečas: Plán zvýšení DPH se již rýsuje | E15.cz

Nečas: Plán zvýšení DPH se již rýsuje

Nečas: Plán zvýšení DPH se již rýsuje
Petr Nečas
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Podle premiéra Petra Nečase z jednání ekonomických ministrů vyplynulo, že nejpravděpodobněji budou zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty, které se zvýší o jeden procentní bod.

Ze snížené sazby DPH vypadnou pleny a zdravotní pomůcky. Podle premiéra to není ale vůle vlády, nýbrž požadavek EU. Premiér to uvedl po jednání ekonomických ministrů.

Růst sazeb DPH na 21 a 15 procent je podle Nečase jedním ze tří robustních opatření k udržení plánovaných schodků rozpočtu a dalšímu nezadlužování země. „Rozebírali jsme položky ve snížené sazbě a nebudeme upravovat ten seznam, s výjimkou těch, kde je proti nám z hlediska legislativy EU vedeno řízení, a to jsou dětské pleny a zdravotní pomůcky,“ uvedl premiér.

„Rýsuje se nejpravděpodobnější varianta, ale DPH je jedním z mnoha bodů té dohody. Dokud není dohodnuto všechno, není dohodnuto nic,“ poznamenal při odchodu z jednání ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Také podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) dnes schůzka nepřinesla žádný výsledek. Jednání prý budou pokračovat příští týden.

Jednání ekonomických ministrů o úsporách v rozpočtu ovšem dnes podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nepřinesla žádný výsledek. Jednání prý budou pokračovat příští týden. „Chci zdůraznit, že se jedná jen o poradu, a nikoliv o rozhodovací orgán. I ve světle ekonomických čísel, které se týkají hospodářského růstu, vláda nehodlá ustoupit od svého záměru dostat deficit rozpočtu pod tři procenta HDP. Považujeme to za nejdůležitější úkol a je s tím spjata existence vlády,“ uvedl premiér.

Dalšími z významných opatření jsou podle Nečase úprava valorizace důchodů. V této oblasti se podle premiéra rýsují dvě možnosti z šesti předložených. Jejich podobu ovšem neupřesnil. Poslední z velkých opatření se týká redukce státní správy a rušení nebo slučování některých úřadů. Toto opatření se ovšem projeví v úsporách až v roce 2014, upozornil premiér.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!