Nečas: Změna penzí je klíčová, chceme dohodu

7.1.2011 6:11   |  

Lidé by si na penzi měli odkládat peníze, spoření na individuální důchodové účty by mělo být dobrovolné. Věková hranice pro odchod do penze by se v roce 2035 mohla ustálit až na 67 letech. ODS včera představila celkem pět variant reformy penzijního systému, její představy se nejvíce blíží tomu, co navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

S výjimkou povinného spoření. „Z naší strany je obrovská vůle k dosažení kompromisu. Na povinné spoření ve fondech bychom byli ochotni kývnout, pokud by hrozilo, že penzijní reforma vůbec nebude přijata,“ prohlásil včera předseda vlády a ODS Petr Nečas.

Pokud by ale spoření mělo být povinné, pak má ODS tři nepřekročitelné podmínky: existenci jednoho státního fondu s konzervativní strategií, anonymní identitu klienta a odvozování poplatků od výnosů, nikoliv objemu aktiv.

ODS sice nabízí nejširší nabídku pro diskuzi, zcela však pomíjí možnost, o níž mluví Věci veřejné. Ty navrhují mimo jiné zřízení generačního fondu, do kterého by přispívali všichni, ale čerpali z něj jen lidé, kteří mají děti. Nečas to označil za nevyzkoušený experiment.

„Takový systém nefunguje v žádné zemi EU či OECD, je příliš komplikovaný, je to příliš experimentální model, ve kterém by se občané neorientovali,“ řekl. Penzijní reforma podle návrhu ministra práce by zase podle Nečase byla příliš drahá a příliš nahrává finančnímu průmyslu. Diskuzi s koaličními partnery by ODS ráda dokončila během dvou měsíců.

Debata jednoduchá nebude, véčkaři nesouhlasí s financováním reformy pomocí zvyšování DPH a v návrzích jim podle poslance Michala Babáka chybí podpora rodin s dětmi.

ODS preferuje dobrovolné spoření na důchod

Občanská demokratická strana navrhuje koaličním partnerům k diskuzi pět verzí důchodové reformy. Preferuje však variantu, kterou prosazovala Topolánkova vláda v letech 2007–2009, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí nynější premiér a předseda ODS Petr Nečas. Ve všech verzích by mělo být spoření na individuální účty dobrovolné.

Podle varianty, které ODS dává přednost, by lidé mohli převádět v rámci takzvaného opt-outu čtyři procenta z pojistného na individuální účet. Další dvě procenta by odváděli ze svého. „Tyto prostředky by nebyly poskytovány konkrétnímu důchodovému fondu, ale byly by prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení svázány do anonymního balíčku a poté poslány fondu,“ uvedl včera Nečas. ODS je ochotna podpořit i oba návrhy reformy, které vloni představila takzvaná Bezděkova komise.

V první variantě by si lidé mohli odvádět z třiadvaceti procent sociálního pojištění tři procentní body na individuální penzijní účet v soukromých fondech. Podle druhé možnosti by všech třiadvacet procent odváděli do státního pilíře, ze svého by si mohli další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. V takovém případě by jim stát přispěl stejnou částkou. Další možností je kombinace opt-outu a předchozích dvou variant. Zaměstnanec by například mohl vyvést z důchodového pojištění na soukromý účet jedno až dvě procenta s tím, že doplatí další tři ze svého a stát mu přidá jedno až dvě procenta. ODS nezavrhuje ani návrh NERV. Ten se v hlavních bodech shoduje s Bezděkovou komisí.
Pro zvyšování hranice pro odchod do důchodu navrhuje ODS dvě varianty. Podle první by ženy i muži v roce 2035 odcházeli do penze v 65 letech. Poté by se hranice zvyšovala tempem dva měsíce za kalendářní rok. Podle druhé verze by se v roce 2035 odcházelo do důchodu v 67 letech. Hranice by se pak zvyšovala v závislosti na střední délce života a naději na dožití.

Povinná doba pojištění by se i nadále prodlužovala, a to až na 40 let. Valorizace důchodů by měla být automatická bez možnosti ovlivnění vládou. Odvozovala by se nikoli z inflace, ale z růstu důchodcovského spotřebního koše.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web