Nejvyšší soud: Ratha nechrání imunita, stíhání může pokračovat

Trestní řízení s bývalým poslancem a středočeským hejtmanem Davidem Rathem kvůli korupci ve Středočeském kraji může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita, rozhodl Nejvyšší soud (NS). Trestná činnost, z níž je bývalý zákonodárce podezřelý, totiž nesouvisí s jeho výkonem mandátu poslance.

 Poslance Davida Ratha přivádějí na jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který 3. září v Praze projednával policejní žádost o Rathovo vydání k trestnímu stíhání.
5.11.2013 12:14   |  

Rath, jemuž za údajné přijímaní úplatků za zakázky v kraji hrozí až 12 let vězení, se skrze svého advokáta v červenci obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. NS ale k vynětí neshledal důvody.

Advokáti Ratha Roman Jelínek a Adam Černý nechtějí rozhodnutí komentovat, dokud jej nedostanou písemně. „Musíme informovat klienta a poradit se s ním, jak reagovat. Uvidíme se koncem týdne, pak se k tomu možná vyjádříme,“ řekl Černý. Podle něj připadá v úvahu možná ústavní stížnost.

Žalobce v kauze Rath viní 11 lidí z ovlivňování tendrů ve Středočeském kraji
Zakázky se týkaly modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Hlavním důkazem jsou prý policejní odposlechy. Na základě nich žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce. Vše údajně organizovala exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky VZP. Rath, jehož policie loni zadržela s krabicí, v níž nesl sedm milionů korun, dle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. V kauze se od srpna koná u Krajského soudu v Praze proces.

Spokojenost s rozhodnutím naopak vyjádřil státní zástupce Petr Jirát, který v případu podal na základě policejního vyšetřování obžalobu. O žádosti podané k NS prý věděl od obhájců Ratha a chápal ji jako jednu z dalších možností jak přezkoumat, zda je Rath trestně stíhaný podle zákona. „Jsem tomu rád, předpokládal jsem to,“ dodal Jirát.

Podle mluvčího NS Petra Knötiga byl Rath byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením. „Nejvyšší soud svým rozhodnutím nepředjímá jakýkoli další postup orgánů činných v trestním řízení v dané věci a nemůže se vyjadřovat k dalším zjištěním učiněným ve věci,“ dodal mluvčí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není přípustný žádný opravný prostředek.


Čtěte také:

Kauza Rath: policie se nově zaměřila i na firmy

Rath zůstává ve vazbě, ani počtvrté neuspěl s žádostí o propuštění

Kauza Rath: Pancovou propustili z vazby

Nové video: Rath měl krabici s penězi stále na očích

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web