Němeček chce dát některým pojišťovnám víc peněz na chroniky

Některé zdravotní pojišťovny by mohly dostat víc peněz z vybraného pojistného pro chronické pacienty. Zlepšit by se tak mohla péče o ně. Pojišťovny by se už nezaměřovaly hlavně na nábor mladých a zdravých pojištěnců. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje k 1. lednu 2017 změnit přerozdělování vybraného pojistného i podle nákladů na léčbu chronických nemocí, která víc stojí. Nyní se suma rozděluje podle věku a pohlaví. Novelu má vláda na programu v pondělí.

Ilustrační foto nemocnice
19.1.2016 19:25   |  

Podle ministerstva se dá očekávat, že se rozpočty zdravotních pojišťoven změní o stovky milionů korun ročně. Některé by mohly díky přerozdělování dostat na chronické pacienty mnohem víc peněz, jiné by o část financí přišly. „Pojišťovny budou mít vyšší motivaci poskytovat chronicky nemocným kvalitnější služby v podobě vhodně zvolených preventivních programů z fondu prevence, které pomohou snižovat celkové náklady na hrazenou péči pro tyto pojištěnce,“ uvádí v důvodové zprávě ministr.

Ministerstvo navrhuje při přerozdělování zohlednit průměrné náklady na léčbu chronických chorob. Podle propočtů by si měly příjmově polepšit Všeobecná zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna Škoda, další čtyři zaměstnanecké pojišťovny by o část peněz mohly přijít a pojišťovna ministerstva vnitra by měla mít zhruba stejně.

O 324 milionů víc pro VZP

Ministerstvo ve svých propočtech vycházelo z příjmů z pojištění za prvních osm loňských měsíců, které činily zhruba 164,2 miliardy. Přerozdělování by sumu nezměnilo. Pokud by se rozdělila podle nových pravidel, VZP by měla téměř o 324 milionů víc. Zaměstnanecké pojišťovny celkově by naopak měly o tuto sumu méně.

Kvůli novému přerozdělování navrhuje ministerstvo zdravotnictví přijmout dva pracovníky, kteří by systém spravovali. Ročně by to resort stálo 900 tisíc korun navíc. Chce je vzít z vlastní pokladny.

Vláda se ke změně financování zavázala v programovém prohlášení. Uvedla, že zavede „spravedlivý model přerozdělení pojistného s ohledem na skutečné výdaje na nákladné diagnózy“.


Čtěte také:

O víkendu raději zůstaňte zdraví. Menší nemocnice musí redukovat péči

Nemocnice: Odchody lékařů zastaví každoroční růst mezd o 10 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web