Němeček chce dát některým pojišťovnám víc peněz na chroniky

Některé zdravotní pojišťovny by mohly dostat víc peněz z vybraného pojistného pro chronické pacienty. Zlepšit by se tak mohla péče o ně. Pojišťovny by se už nezaměřovaly hlavně na nábor mladých a zdravých pojištěnců. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje k 1. lednu 2017 změnit přerozdělování vybraného pojistného i podle nákladů na léčbu chronických nemocí, která víc stojí. Nyní se suma rozděluje podle věku a pohlaví. Novelu má vláda na programu v pondělí.

Ilustrační foto nemocnice
19.1.2016 19:25   |  

Podle ministerstva se dá očekávat, že se rozpočty zdravotních pojišťoven změní o stovky milionů korun ročně. Některé by mohly díky přerozdělování dostat na chronické pacienty mnohem víc peněz, jiné by o část financí přišly. „Pojišťovny budou mít vyšší motivaci poskytovat chronicky nemocným kvalitnější služby v podobě vhodně zvolených preventivních programů z fondu prevence, které pomohou snižovat celkové náklady na hrazenou péči pro tyto pojištěnce,“ uvádí v důvodové zprávě ministr.

Ministerstvo navrhuje při přerozdělování zohlednit průměrné náklady na léčbu chronických chorob. Podle propočtů by si měly příjmově polepšit Všeobecná zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna Škoda, další čtyři zaměstnanecké pojišťovny by o část peněz mohly přijít a pojišťovna ministerstva vnitra by měla mít zhruba stejně.

O 324 milionů víc pro VZP

Ministerstvo ve svých propočtech vycházelo z příjmů z pojištění za prvních osm loňských měsíců, které činily zhruba 164,2 miliardy. Přerozdělování by sumu nezměnilo. Pokud by se rozdělila podle nových pravidel, VZP by měla téměř o 324 milionů víc. Zaměstnanecké pojišťovny celkově by naopak měly o tuto sumu méně.

Kvůli novému přerozdělování navrhuje ministerstvo zdravotnictví přijmout dva pracovníky, kteří by systém spravovali. Ročně by to resort stálo 900 tisíc korun navíc. Chce je vzít z vlastní pokladny.

Vláda se ke změně financování zavázala v programovém prohlášení. Uvedla, že zavede „spravedlivý model přerozdělení pojistného s ohledem na skutečné výdaje na nákladné diagnózy“.


Čtěte také:

O víkendu raději zůstaňte zdraví. Menší nemocnice musí redukovat péči

Nemocnice: Odchody lékařů zastaví každoroční růst mezd o 10 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

Mobilní operátor T-Mobile zvažuje rozšířit nabídku své internetové televize. Jednou z možností by mohla být stanice, jejíž program by byl významně složen z příspěvků veřejnosti… více

Komerční prezentace
Mobilní web