Obrana hrozí právními kroky, neopraví-li Omnipol ochranu letadel

5.5.2011 19:23   |  

Pokud firma Omnipol neodstraní nedostatky ochranného systému transportních letadel CASA do 15. června, je ministerstvo obrany připraveno podniknout patřičné právní kroky. Uvedl toJiří Štábl z tiskového odboru ministerstva. Nedostatky systému, který Omnipol vojákům dodal za 150 milionů korun, brání vyslání nových dopravních letadel do mise v Afghánistánu. Nákup letadel CASA dnes opět kritizovala opoziční ČSSD.

Dodavatelská firma měla původně systém zprovoznit do 30. dubna. Tento týden ovšem vedení armády požádala o prodloužení lhůty až do poloviny června. Schválení této žádosti podle Štábla obrana nyní zváží.

„Byli jsme dodavatelem ujištěni, že v případě prodloužení termínu do 15. června 2011 udělá maximum pro odstranění zjištěných nedostatků. V případě nesplnění tohoto termínu je resort obrany připraven podniknout patřičné právní kroky,“ sdělil Štábl.

Do kritiky nákupu španělských transportních letadel se dnes opětovně pustila opoziční ČSSD. „Celý nákup letadel CASA provázely pochybnosti o jejich vhodnosti pro potřeby české armády i o způsobu jejich nákupu,“ napsal v tiskové zprávě stínový ministr obrany Petr Hulinský. „Opakovaně jsem vyzýval tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou, ať tento podezřelý projekt zastaví, ale nikdy mne nevyslyšela,“ dodal. Bývalou lidoveckou ministryni a současnou členku TOP 09 Parkanovou vyzval k odchodu z politiky.

Systém, u něhož bylo nutno odstranit nedostatky, se stará o takzvanou pasivní ochranu letounu. Zařízení vystřeluje klamné cíle o podobné teplotě, jakou mají proudové motory letounu, čímž dokáže zmást rakety naváděné teplem.

Systém označovaný zkratkou DAS ovšem neprošel vojskovými zkouškami, neboť u něj byly zjištěny nedostatky. „Jednalo se nefunkčnost jednotlivých částí systému a podsystémů vlastní ochrany letounu. Laicky lze říci, že software systému DAS nepracoval v jednotlivých režimech správně,“ vysvětlila mluvčí generálního štábu Růžičková.

S nasazením nových transportních letadel CASA se přitom počítá na misi v Afghánistánu, kde Češi již několik let působí. Bez ochrany proti raketám povstalců z fundamentalistického hnutí Taliban ale stroje nemohou nad hornatou asijskou zemí létat. Již koncem zimy se tak v médiích objevily informace o tom, že armáda musí odložit vyslání těchto letadel do spojenecké mise ISAF.

Armáda provoz letadel CASA ve středu dočasně zastavila. Důvodem je závada na avionickém systému, která se na jednom z těchto strojů v úterý projevila za letu. Lety španělských strojů, jejichž nákup a nyní i využívání v české armádě provázejí kontroverze, budou zastaveny do doby, než ustavená komise dokončí vyšetřování úterní události.

Zmíněná závada je letos dalším problémem, který se u těchto letadel objevil. V únoru byl jejich provoz dočasně zastaven poté, co se jedno z nich při manévru při cvičném letu propadlo o několik desítek metrů.

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem podle některých médií údajně stál Bartákův poradce Jan Fulík. Podle Evropské komise ČR nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web