Od roku 2015 se sníží sazba DPH u léků, knih nebo dětských plen

aktualizováno Koaliční strany se shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku. Ministerstvo financí má dohodu, která odpovídá koaliční smlouvě, zapracovat do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Za dva týdny o něm má jednat koaliční rada.

 Ilustrační foto
16.4.2014 22:35   |  

„Dnes jsme se v zásadě shodli na jednom z důležitých parametrů toho, jakým způsobem začneme naplňovat koaliční dohodu v daňové oblasti,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Dohodli jsme se na tom, že by se od 1. ledna 2015 měla snížit sazba DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu,“ podotkl s tím, že opatření bude znamenat několikamiliardový výpadek v příjmech státního rozpočtu. „Dokázal bych si představit, že bychom třetí sazbu snížili až na pět procent, ale deset procent je slušný a rozumný kompromis,“ dodal.

Ministerstvo financí původně navrhovalo, aby v nové 10procentní sazbě DPH byly i tiskoviny, což by vyhovovalo ministru financí a zároveň majiteli vydavatelství Mafra (deník Dnes, Lidové noviny a další) Andreji Babišovi, návrh ale neprošel.

Babiš také podle informací deníku Dnes navrhoval, aby se snížily současné základní a snížená sazba DPH snížily o jeden procentní bod, tzn. z 21 a 15 na 20 a 14 procent. Podle propočtů ministerstva by taková změna snížila příjmy státního rozpočetu o 16 miliard korun. S tím ale nesouhlasí Sobotka, podle kterého tento krok není součástí dohody koalice a měl by nepřiměřený dopad do rozpočtu.

O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí. K úvahám o případném dalším snižování desetiprocentní sazby se podle Sobotky vláda vrátí, až budou zavedena konkrétní opatření pro zlepšení výběru DPH.

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty meziročně o 30 miliard korun více, tedy 308,5 miliardy korun. DPH patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů. Samotný státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 220,2 miliardy korun, tedy o desetinu více než před rokem.

V porovnání s jinými členskými státy Evropské unie není zavedení druhé snížené sazby výjimkou, upozornila společnost PwC. V současné době má zavedeny dvě snížené sazby DPH 15 zemí EU a nižší z obou snížených sazeb DPH zpravidla zdaňují knihy a léky.

Některé státy pak mají zavedenu ještě tzv. super sníženou sazbu DPH nižší než pět procent. V daném případě se však jedná o výjimku udělenou „starým“ státům EU, které byly povinny od roku 1993 zvýšit svoji základní sazbu o více než dva procentní body.


Čtěte více:

Babiš navrhne tři sazby DPH: 10, 14 a 20 procent

Rozpočet příští rok dosáhne schodku 100 miliard, počítá Babiš

Speciální tým Kobra začne potírat daňové zločiny už od září

Autor: čtk, jih

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web