Odpor proti amnestii sílí, ústavní stížnost podepíše přes 20 senátorů

aktualizováno Ústavní stížnost na zrušení části amnestie téměř jistě podepíše více než 17 senátorů, což je minimální počet k podání stížnosti. Návrh mají senátoři dostat v úterý, odeslat ji chtějí do konce týdne. Odpor proti amnestii sílí i u veřejnosti - na někerých úřadech a školách na prostest sundali portrét Václava Klause.

Václav Klaus
7.1.2013 13:46   |  

„Už včera bylo senátorů ochotných podepsat významně přes dvacet,“ uvedla senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) a dodala, že jen dnes se jí kvůli stížnosti ozvali další tři kolegové.

Stížnost, kterou po právní stránce připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků. Dernerová přislíbila, že finální text stížnosti bude zveřejněn. „Myslím, že to není nic tajného,“ uvedla.

Odpor proti amnestii sílí i u veřejnosti. V průzkumech veřejného mínění většina lidí s amnestií nesouhlasí a například facebooková skupina Nesouhlasíme s Klausovou amnestií má přes 300 tisíc sympatizantů a stejnojmenou petici už podepsalo přes 90 tisíc lidí.

Anketa

Myslíte si, že prezident Klaus chtěl vyhlášením amnestie ovlivnit konkrétní kauzy?

Určitě ano   90% Spíše ano   4% Spíše ne   3% Určitě ne   3%

V anketě hlasovalo 3639 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Hrad tohle nečekal. Můžeme se těšit na nějaké další invektivy, ale nám, upřímně řečeno, jsou úplně jedno,“ poznamenala senátorka. Reagovala tak na vyjádření prezidentova mluvčího, podle něhož je ústavní stížnost jen politickým gestem. Klaus sám popřel, že měla amnestie pomoci konkrétním stíhaným v ostře sledovaných kauzách a dodal, že ho takové spekulace urážejí.

Dernerová k námitkám uvedla, že ústavní stížnost není žádným zviditelňováním. „Prostě je to jenom vyjádření toho, co cítí většina národa,“ řekla. Ústavní stížností má podle ní napravit bezpráví, kdy jedna skupina lidí, a to ta špatná, je povýšena na tu normální,“ dodala.

Portrét dolů

Na protest proti prezidentské amnestii starostové některých obcí a ředitelé různých škol sundali ve svých úřadech a školách portrét Václava Klause. K protestu se přidávají další úřady. K dnešnímu poledni se připojila více než stovka starostů v celé republice, řekl dnes starosta obce Želechovice nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík, který patřil k iniciátorům akce.

„Lidé se nám spontánně ozývají. Od vyhlášení amnestie za námi lidé chodí a ptají se, proč se to stalo a jestli s tím můžeme dělat. Naše možnosti jsou omezené, tak jsme se rozhodli alespoň takto protestovat,“ uvedl Špendlík.

Záměrem akce, která vznikla v pátek, bylo získat podporu co nejvíce starostů. „Tajně jsme doufali, že se to může rozšířit i do vyšších pater politiky,“ podotkl starosta, jemuž na amnestii vadí především to, že byla zastavena stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeny osoby za ně odsouzené. „Dokázali bychom pochopit, že za neúmyslný trestný čin byl někdo osvobozen, může mu být dána druhá šance. Ale tohle vypadá jako předem promyšlený krok,“ podotkl Špendlík.

Portrét Václava Klause už nevisí ani na obecním úřadě ve Vysokém Poli na Zlínsku. „Prezidentův portrét má dokreslit důstojnou atmosféru místa. Prezident má také být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky a dobrým mravům. Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii mezi jinými i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům, ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí,“ uvedl tamní starosta Josef Zicha. Vyzval své kolegy ve vedení obcí, aby až do konce Klausova funkčního období odstranili ze stěn jeho portréty.

Starostové Želechovic i Vysokého Pole kandidovali v posledních volbách za hnutí Starostové a nezávislí, protestní akce podle nich však není politicky motivovaná. „Uvítáme starosty či ředitele jakýchkoliv názorů a z jakýchkoliv stran, kteří nás podpoří,“ uvedli.


K amnestii dále čtěte:

Němci se po amnestii bojí růstu kriminality v pohraničí

ČSSD: Amnestie? Dárek Klausovým kamarádům z 90. let

Pitr a spol. Amnestie ovlivní i miliardové hospodářské kauzy


Autor: čtk, jih

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web