ODS a ČSSD jednají o spolupráci v Praze

20.10.2010 19:36   |  

Pražští občanští a sociální demokraté zahájili rozhovory o možné koaliční spolupráci v zastupitelstvu a radě hlavního města. Obě strany se dnes shodly na vyjednavačích, kteří budou diskutovat o programových otázkách.

„Jejich úkolem bude rozpracovat možné programové průniky,“ řekl předseda regionální ODS Boris Šťastný. Za jeho stranu bude jednat nově zvolený předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek, za ČSSD zastupitel Karel Březina. Výsledky by měly být na stole v pátek. Pak už by se podle šéfa pražských socialistů Petra Hulinského mohlo jednat o personálních otázkách.

„Stále jsou otevřeny všechny tři možnosti koalic,“ zdůraznil Štastný a poznamenal, že všechny jsou stejně pravděpodobné. Podobně se vyjádřil i Hulinský. To znamená, že vedle spolupráce ODS a ČSSD je možné i spojení jedné či druhé strany s TOP 09.

Osoba dosavadního náměstka primátora Blažka však může případné spojenectví ODS s TOP 09 zkomplikovat. Její lídr Zdeněk Tůma dal jasně najevo, že „staré tváře“ ve vedení města jako případný nový primátor nechce. Podle kuloárových informací se však obě pravicové strany brání o konkrétních jménech hovořit kvůli druhému kolu senátních voleb. V některých volebních obvodech se chtějí navzájem podpořit a právě ožehavé personální otázky by mohly tuto dohodu ohrozit.

Proti přítomnosti Blažka, náměstka Pavla Klegy nebo radního Milana Richtera v novém vedení Prahy je i lídr ČSSD Jiří Dienstbier. Spekuluje se o tom, že jak on, tak i někteří další zastupitele této strany by proto raději spolupracovali s TOP 09.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web