ODS chce hlavu komunisty Filipa kvůli jeho výrokům o okupaci | E15.cz

ODS chce hlavu komunisty Filipa kvůli jeho výrokům o okupaci

ODS chce hlavu komunisty Filipa kvůli jeho výrokům o okupaci
Vojtěch Filip, předseda KSČM
• 
ZDROJ: čtk

pav

ODS navrhuje odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho vyjádření o sovětské okupaci. Chce získat podporu TOP 09, ČSSD a lidovců. Na tiskové konferenci to dnes řekla bývalá šéfka dolní komory Miroslava Němcová. Filip v reakci na úmrtí Vasila Biľaka uvedl, že dnešní doba se na zvací akt, který Biľak v roce 1968 podepsal, dívá různými pohledy.

„Já proto, právě pro toto vyjádření budu chtít, aby Česká strana sociálně demokratická, aby KDU-ČSL jako dvě strany, demokratické strany, vyvodily nějaký postoj k tomuto vyjádření, a budu chtít a budu navrhovat, aby tyto dvě strany se přidaly k nám při návrhu na odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny,“ uvedla Němcová.

Člověk, který obhajuje okupaci, nemůže být podle Němcové místopředsedou demokratického parlamentu. Části Filipova vyjádření Němcová označila za eufemismus. Zvací akt podle ní byl desítky let nezpochybnitelnou hanbou. Hlasování o odvolání se chce ODS pokusit zařadit na program jednání buď v pátek, nebo v úterý.

„Já si myslím, že pan Biľak byl zločinec, protože pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu domnívám se, že poměry ve Sněmovně stejně nedovolí, aby byl odvolán,“ sdělil novinářům v reakci na výzvu ODS šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který prý má diametrálně odlišné názory na historii než Filip. O případném hlasování se podle něj klub musí poradit, ale nepředpokládá, že by kdokoliv z lidovců komunistu ve vedení dolní komory podpořil.

Biľak, bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ), zemřel v noci na dnešek ve věku 96 let v Bratislavě. Byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.

Filip v reakci na jeho úmrtí napsal: „Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy.“

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!