Omezení dávek ať platí pro nově příchozí imigranty, chce Česko po Británii

Česko bude při jednání o reformě vztahu EU a Británie trvat na tom, aby změny ve výplatě dávek pro přistěhovalce platily jen pro nově příchozí. Vyplývá to z obsahu české pozice, kterou projednala vláda. Návrhem dohody na vypořádání britských požadavků se bude příští týden zabývat Evropská rada. Změny v sociální oblasti jsou pro Česko nejcitlivější. Dalším důležitým tématem je pro ČR vztah členů a nečlenů eurozóny.

Imigrační kontrola na letišti Heathrow
8.2.2016 11:22   |  

„Zásadní pro ČR je, aby opatření v sociální oblasti platila pouze pro nově příchozí, nesmí být diskriminační a neměla by způsobit, že budeme mít horší podmínky než občané třetích zemí,“ říká pozice, s níž pojede na summit Evropské rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Vláda potvrdila, že chce udělat všechno pro to, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii,“ řekl dnes novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Velká debata se vedla o tom, jak přistoupit k otázce sociálních dávek,“ potvrdil. Diskutovalo se také o způsobu vyplácení přídavků na děti rodin, které žijí v zahraničí.

"Neudržitelný tlak"

Z návrhu dohody mezi EU a Británií, kterou minulý týden zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku.

Podmínky zavedení tzv. ochranného mechanismu budou pravděpodobně výraznou třecí plochou jednání o britských požadavcích. Zejména středoevropské země považují tento princip za diskriminační. Proti se vyjádřilo Polsko nebo Maďarsko.


Čtěte komentář Miroslava Zámečníka o Tuskovu návrhu: Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!


Další českou prioritou bude zajistit, aby dohoda nevedla k otvírání nůžek mezi členy a nečleny eurozóny. Britové žádají, aby se země neplatící eurem mohly ve větší míře podílet na rozhodování eurozóny, což je v souladu s českým postojem. To dnes potvrdil i Prouza, podle něhož se Praha chce podílet na debatách, kam by se měla eurozóna ubírat.

Na druhé straně počítá aktuální návrh dohody s tím, že pokud se bude zachraňovat další země eurozóny, budou na to přispívat jen země, které jsou v měnové unii, nikoliv celá osmadvacítka. Zbylé požadavky Londýna se týkají práva Británie neúčastnit se politického sbližování členských zemí a prohloubení spolupráce v oblasti digitalizace a energetiky a snížení administrativní zátěže.

Z vládní pozice plyne, že Česká republika s těmito požadavky v obecné rovině souhlasí. Česko bude svůj postoj před summitem konzultovat také se zeměmi visegrádské skupiny. Sobotka se tématem bude zabývat také na jednání s Tuskem, který do Prahy přijede příští úterý.


Čtěte také:

Sobotka: Česko udělá maximum pro setrvání Británie v EU

Odvrátí Cameron brexit? V jednání o „reformě“ EU prý velmi pokročil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web