Omnipol: Letadla CASA nebyla předražena, posudek je zavádějící | E15.cz

Omnipol: Letadla CASA nebyla předražena, posudek je zavádějící

Omnipol: Letadla CASA nebyla předražena, posudek je zavádějící
letadlo CASA
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

V případě vojenských dopravních letadel CASA nelze určit obvyklou cenu letounu, a nelze tedy tvrdit, že nákup strojů byl předražen. Uvedli zástupci firmy Omnipol, která nákup pro českou armádu zprostředkovala. Starší typ letounu C-235 je sice pro civilní účely používán, je ale méně výkonný než C-295M, který koupilo ministerstvo obrany, uvedl generální ředitel společnosti Michal Hon.

Posudek firmy American Appraisal, o nějž policie opírá žádost sněmovně o vydání bývalé ministryně obrany k trestnímu stíhání, vychází z veřejných zdrojů, a ty mohou být zavádějící, tvrdí zástupci společnosti Omnipol. Znovu proto vyzvali odpovědné orgány ke zveřejnění posudku.

Hon také novinářům řekl, že o nákupu letadel CASA nejednal přímo s tehdejší ministryní Parkanovou. Nebyl k tomu podle něj důvod. O kontraktu prý jednal s vysokými úředníky ministerstva obrany. Parkanová sama už dříve uvedla, že smlouvu o nákupu letounů CASA nepodepisovala.

„S paní ministryní Parkanovou jsem o této záležitosti nejednal, protože jsem neměl důvod o tom jednat s takto vysoce postaveným politikem. Mými partnery byli buď odborní funkcionáři letectva, respektive armády, nebo zodpovědní funkcionáři a úředníci ministerstva obrany,“ řekl novinářům Hon. O kontraktu prý jednal s tehdejším náměstkem pro vyzbrojování Jaroslavem Kopřivou a ředitelem vyzbrojovací sekce Jiřím Staňkem. Rozhovorů se podle něj účastnili i Martin Barták a Jan Fulík.

Staňka v souvislosti s nákupem letadel CASA vyšetřuje policie. Jeho i Kopřivu zbavil funkce současný ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu kvůli tomu, že měl vyjednávat provizi za nákup minometů. Barták byl náměstkem Parkanové a později i ministrem obrany. Kontrakt na nákup letadel C-295M byl podepsán den před nástupem Bartáka do funkce ministra. Za dohodou s konsorciem EADS a Španělskem podle některých médií údajně stál jeho poradce Fulík.

Podle analýzy, kterou pro policii vypracovala společnost American Appraisal, stát údajně při nákupu letadel CASA utrpěl škodu 658 milionů korun kvůli tomu, že nákup byl předražen. Omnipol, který obchod zprostředkoval, se již dříve proti tomuto tvrzení ohradil. Hon dnes odmítavý postoj své společnosti ke zprávě americké firmy zopakoval.

Ředitel české pobočky American Appraisal Jiří Krch deníku Dnes v pondělí řekl, že obvyklou cenu letounů CASA C-295M, které armáda pořídila, stanovit lze. Posudek podle něj vycházel z toho, za jakou cenu výrobce stroje prodává pro civilní účely. K tomu analytici připočítali ceny za dovybavení letounu vojenskou technikou. Při stanovení hodnoty letounů vycházeli také z ceny, kterou za ně zaplatily jiné státy, uvedl.

Parkanové se minulý týden zastal ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který je podle médií dlouholetým přítelem někdejšího majitele Omnipolu Richarda Hávy. Kalousek se v prohlášení, v němž se Parkanové zastal, odkázal na sdělení bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) někdejšímu ministrovi obrany Karlu Kühnlovi, že na speciální vojenskou techniku se zákon o majetku státu, z jehož porušení je Parkanová viněna, nevztahuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!