Paroubek se vrací do ČSSD. Neřekl ještě poslední slovo, tvrdí šéf kolínských sociálních demokratů | E15.cz

Paroubek se vrací do ČSSD. Neřekl ještě poslední slovo, tvrdí šéf kolínských sociálních demokratů

ČTK

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek se vrací do sociální demokracie. Stane se členem ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku. "Vyplnil už přihlášku," řekl dnes předseda kolínských sociálních demokratů Marek Semerád. 

Organizace by jeho vstup měla schválit 26. června. Podle Semeráda Paroubek ještě v politice neřekl poslední slovo. Komplikace při schvalování předseda kolínských sociálních demokratů neočekává.

Bývalý šéf ČSSD řekl, že se zatím nebude konkrétně vyjadřovat ke svým dalším plánovaným krokům. "Ta moje podpora je spíše morální, v tuto chvíli, kdy je strana v mimořádně těžké situaci," vysvětlil Paroubek. Své návrhy na řešení situace zatím nechtěl zveřejnit, když zatím ještě není členem. "Já bych to chviličku nechal," dodal s tím, že pokud členy ČSSD budou jeho návrhy zajímat, tak jim je řekne.

Paroubka ke vstupu vyzvali přímo členové cerhenické organizace. "Myslíme si, že pro sociální demokracii v současné situaci je to posila," uvedl Semerád. Podle něj ještě před konferencí, která bude Paroubkův vstup schvalovat, požádá organizace dle stanov orgány strany o vyslovení souhlasu s Paroubkovým vstupem.

Členové ČSSD zatím většinou nemají podrobnější informace o možném návratu Paroubka do strany, dozvěděli se to z médií. Předsedu poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka mrzí, že chce Paroubek straně pomoct až nyní. Parafrázoval jeho dřívější výrok, v kterém Paroubek prohlásil, že se ukáže, jestli přežije ČSSD bez něj nebo Paroubek bez strany. "Zdá se, že ta jeho slova tehdy byla velmi sebevědomá a teď nám chce pomoct. Pokud nám chce pomáhat, tak jsem za to rád, ale víc k tomu v tuto chvíli nevím," řekl Sklenák.

Jiří Paroubek: Babiš hraje o všechno. Pokud se neudrží v politice, hrozí mu vězení

Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka je ČSSD demokratická strana a každý může požádat o vstup. "Co znamená jeho návrat, to ví spíš on než já. Pro mě je těžké to komentovat, protože já si myslím, že byla chyba, že tehdy odešel," podotkl Zaorálek. Paroubkův rozchod ze stranou označil za nepovedený příběh. Nevyloučil, že se s ním v budoucnosti sejde.

O návratu Paroubka do vysoké politiky se spekulovalo již ke konci loňského roku, kdy v médiích uvedl, že o něm vyjednává se stranickými buňkami sociální demokracie. Paroubek se tehdy údajně měl stát členem pražské organizace. Pražský výkonný výbor ČSSD ale uvedl, že nevidí šanci, že by schválil případnou Paroubkovu přihlášku o opětovný vstup do ČSSD.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany. V říjnu 2011 ale oznámil odchod z ČSSD a spoluzaložil stranu Národní socialisté - levice 21.století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Z čela LEV 21 Paroubek odešel v roce 2014. V politice se tehdy rozhodl skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Co by doporučil Jiří Paroubek Bohuslavu Sobotkovi? Podívejte se: 

1080p 720p 480p 360p 240p
Sobotkovi bych doporučil čínské cviky, jako premiér jsem je tajil, říká Paroubek

Paroubek má za sebou dlouhou kariéru, byl premiérem i lídrem ČSSD

Vizitka bývalého předsedy vlády a někdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka (64), který se vrací do sociální demokracie a stane se členem ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku:

- Jiří Paroubek byl premiérem (duben 2005-září 2006) a předsedou ČSSD (květen 2006-červen 2010), v posledních letech ale již nepatřil mezi hlavní politické hráče. Po odchodu z ČSSD se mu s nově založenou stranou LEV 21 - Národní socialisté ve volbách nedařilo.

- O politiku se zajímal již na gymnáziu v Hellichově ulici v Praze, což se projevilo i tím, že v den svých 18. narozenin podal přihlášku do Československé strany socialistické (ČSS). Vysokou školu ekonomickou dokončil v roce 1976.

- Po skončení vojenské služby nastoupil do podniku Restaurace a jídelny (RaJ) v Praze 1. V tomto období Paroubkova kariéra stoupala na všech frontách - v RaJ se vypracoval na vysoké místo ekonomického náměstka a mezi socialisty se stal nejmladším členem jejího širšího vedení, ústředního výboru. V této době se změnil také jeho osobní život - v červenci 1978 se potkal s dvacetiletou Zuzanou Zajíčkovou a o rok později se vzali. V roce 1984 se jim narodil syn Jiří.

- V roce 1986 Paroubek z ČSS odešel a po pádu režimu v roce 1989 vstoupil do obnovené ČSSD. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Tato prohra jej odsunula mimo hlavní dění ve straně. Paroubek se poté pohyboval v komunální politice a podnikal jako ekonomický poradce. Byl členem pražského zastupitelstva a v roce 1998 se stal náměstkem primátora pro oblast finanční politiky.

- Jeho kariéra nabrala nečekaný obrat v srpnu 2004, kdy se Paroubek stal ministrem pro místní rozvoj a především pak v dubnu 2005, kdy překvapivě převzal po Stanislavu Grossovi (ČSSD) funkci předsedy vlády. Okamžitě se stal jedním z hlavních hráčů na české politické scéně a dokázal vrátit rozloženou ČSSD opět do pozice jedné ze dvou nejsilnějších stran v Česku. V květnu 2006 pak Paroubka mimořádný sjezd zvolil předsedou strany.

- Pod jeho vedením ČSSD vyhrála krajské a senátní volby 2008 a volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Paroubek se tak z pohledu voleb stal nejúspěšnějším politikem sociální demokracie po roce 1989, do vlády však stranu nedovedl. Právě po sněmovních volbách 2010, v nichž ČSSD navzdory vítězství nezískala dostatečný počet mandátů na sestavení vlády, Paroubek rezignoval na předsednickou funkci. V dalších měsících se vztahy mezi ním a ČSSD zkomplikovaly.

- Část sociálních demokratů se snažila distancovat od jeho éry, naopak Paroubek nebyl spokojen s prostorem, který ve straně dostával. Postupně se v médiích začaly objevovat spekulace o jeho odchodu a nakonec v říjnu 2011 Paroubek z ČSSD skutečně vystoupil. V listopadu pak založil novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21 (NS-LEV 21) a stal se jejím předsedou. Krajské volby v roce 2012 ale pro stranu skončily zklamáním, neuspěli ani její senátní kandidáti.

- Paroubek nadále působil ve Sněmovně, kam byl opětovně zvolen v roce 2010 na kandidátce ČSSD. Funkci poslance vykonával až do srpna 2013, v následných podzimních parlamentních volbách už nekandidoval. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že média straně LEV 21 (v září 2013 přejmenované na LEV 21 - Národní socialisté) nevěnují dostatečnou pozornost. V roce 2014 byl Paroubek lídrem své strany ve volbách do Evropského parlamentu, strana však neuspěla. Koncem listopadu 2014 rezignoval na post předsedy strany a oznámil postupný odchod z politiky, aby se mohl věnovat své rodině, podnikání a akademické činnosti.

- Paroubek v prosinci 2016 v tisku uvedl, že je připraven k návratu do politiky a vyjednává o něm se stranickými buňkami sociální demokracie, pražská ČSSD nicméně spolupráci s ním vyloučila. Předseda kolínských sociálních demokratů Marek Semerád dnes oznámil, že se Paroubek stane členem strany v Cerhenicích na Kolínsku. Organizace by jeho vstup měla schválit 26. června.

- Narodil se 21. srpna 1952 v Olomouci, v šesti letech se přestěhoval s rodiči do Prahy. Otec pracoval v letňanské Avii a matka byla aranžérkou květin.

- V září 2007 se Paroubek po téměř 28 letech manželství rozvedl s manželkou Zuzanou. Jeho druhá žena Petra (za svobodna Kováčová), kterou si vzal v listopadu 2007, vystudovala filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově a pracovala jako tlumočnice (mimo jiné i na úřadu vlády za Paroubkovy premiérské éry). V listopadu 2009 se jim narodila dcera Margarita. Nyní se podle některých médií s manželkou Petrou rozvádí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!