Peake: Vláda se nemůže opírat o Dobešovu skupinu

Vládu mají z krize zachránit poslanci, ke kterým se ve Sněmovně nikdo nehlásí. Bývalý ministr školství Josef Dobeš sehnal osm poslanců a nabízí vládě podporu. To pokládá za nemožné předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake

Petr Nečas, Karolína Peake
22.12.2012 19:38   |  

Dobeš, zakládá politické Hnutí pro sport, a sehnal nejméně osm dalších poslanců ochotných podpořit vládu do řádných voleb. Jedná se údajně o velmi pestrou skupinu, kterou mají tvořit nezařazení poslanci Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček (všichni dříve VV), Radim Fiala, Pavel Bém, Michal Doktor (všichni dříve ODS) a Radim Vysloužil s Martinem Vackem. Oba odešli po rozkolu VV s Peake, ale nejsou členy strany.

Anketa

Jaké řešení aktuální vládní krize byste preferovali?

zachování současné koalice   6% menšinovou vládu ODS a TOP 09   10% předčasné volby   83% vládu ODS a TOP 09 s podporou poslanců okolo Josefa Dobeše   1%

V anketě hlasovalo 2208 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Peake, kvůli jejímuž odvolání mají v lednu odejít z kabinetu ministři za LIDEM, věří, že ODS ani TOP 09 by do takového projektu nevstoupili.

„Hodlám po vánočních svátcích hovořit s vedením strany LIDEM, ale také s představiteli ODS a TOP 09,“ uvedla Peake v dnešní tiskové zprávě. V souvislosti s Dobešovou iniciativou, na kterou upozornilo dnešní Právo, hovoří Peake o „alarmující informaci“, „nejisté většině“ a o „pokoutních dohodách“.

Kdo podrží vládu?

Vacek už ve čtvrtek řekl, že pokud bude vláda postupovat podle původního programového prohlášení, bude ji podporovat. V případě, že by opozice podala návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, byl by nyní proti. O vyvolání takového hlasování uvažuje ČSSD. Učinila by to v případě, pokud premiér Petr Nečas (ODS) nepožádá Sněmovnu o vyslovení důvěry vládě sám, k čemuž ho sociální demokraté v pátek vyzvali.

Občanští demokraté v pátek deklarovali navzdory koaliční roztržce snahu pokračovat v současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM. Nejmenší vládní strana, jejíž vedení ve čtvrtek mluvilo o odchodu do opozice, o den později už další jednání připouštěla. Musí prý ale znát všechny podmínky spolupráce.

Peake byla ministryní obrany jen o něco déle než týden. Nečas ji nechal odvolat kvůli personálním změnám, které na ministerstvu provedla. Nyní je řídí premiér, jenž vrátil do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka.


Více čtěte:

Peake se vymkla kontrole, míní polytolog

Peake vydržela týden. Nečas s Klausem ji z obrany rychle vyprovodili


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web