Pelikán: Do několika let by měli pracovat všichni vězni | E15.cz

Pelikán: Do několika let by měli pracovat všichni vězni

Pelikán: Do několika let by měli pracovat všichni vězni
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce, aby se do několika let zaměstnanost vězňů blížila 100 procentům. Resort o zaměstnávání odsouzených jedná s desítkami podniků. Pelikán to prohlásil v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, kde se s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem zúčastnil výměny zkušeností dvacítky podnikatelů, kteří už s věznicí spolupracují, s dalšími, kteří o tom uvažují.

„Věznice ve Světlé nad Sázavou patří k těm, které se nejvíc snaží rozvíjet programy zaměstnávání vězňů,“ řekl Pelikán. U světelské věznice by se v červnu měl otevřít nový závod belgického výrobce cukrovinek, který zaměstná 200 odsouzených žen. Bude to střežené pracoviště propojené koridorem přímo s areálem věznice. Díky tomu tam budou moci pracovat i ženy odsouzené za závažnou trestnou činnost, které nemohou za prací ven z věznice. Zájem Vězeňské služby a soukromého investora se takto prolíná poprvé.

Přínosem zaměstnávání vězňů je podle Pelikána nejen úspora peněz, která je spíše příjemným bonusem navíc. „Klíčový je resocializační faktor. Když vězeň nemá práci, těžko povede po propuštění normální život,“ řekl.

Jednáme s dalšími firmami z regionu, poptávka je velká. Do budoucna bychom se chtěli dostat se zaměstnaností nad 70 procent

Ve světelské věznici je z 800 odsouzených žen zaměstnáno asi 65 procent. Dojíždějí do Kosteleckých uzenin, dřevozpracující firmy v Jitkově a do firmy Jipocar u Jihlavy, kde například obsluhují mycí linky. Více než sto žen je zaměstnáno v humpoleckém závodě belgické firmy Lion Products, která dokončuje nový závod na balení cukrovinek v průmyslové zóně u věznice. Kromě odsouzených by v novém závodě mělo pracovat 40 civilních zaměstnanců.

„Jednáme s dalšími firmami z regionu, poptávka je velká. Do budoucna bychom se chtěli dostat se zaměstnaností nad 70 procent,“ řekla Slováková. Podle ní patří věznice ve Světlé nad Sázavou už teď mezi zařízení s nejvyšší zaměstnaností odsouzených v ČR.

Kromě Světlé je podle Dohnala nejdále s projekty zaměstnanosti odsouzených věznice v Plzni, která chystá stavbu výrobní haly přiléhající k věznici. Práci u soukromého subjektu by tam mělo najít kolem 300 vězňů. Ve věznici je podle Dohnala přibližně 1000 vězňů. V ČR je podle Dohnala v současnosti kolem 22.000 vězňů. Odsouzených je kolem 19.500. Z nich je asi třetina aktuálně zaměstnána.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!