Petr Fiala: Kandiduji na předsedu ODS, strana je paralyzovaná

aktualizováno Petr Fiala chce být předsedu ODS. Exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity svou kandidaturu oznámil napřednášce v pražském CEVRO institutu. ODS se podle něj nachází ve velmi kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její funkce v politickém systému. Za největší problém ODS Fiala považuje to, že přestala fungovat jako politická strana.

Profesor Petr Fiala oficiálně oznámil kandidaturu na šéfa ODS
7.12.2013 13:08   |  

Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Nominaci od libereckého oblastního sdružení ODS získal europoslanec Edvard Kožušník.

Anketa

Koho si přejete v čele ODS?

Miroslavu Němcovou   12% Petra Fialu   20% Někoho jiného   5% Je mi to jedno, ODS mě nezajímá   63%

V anketě hlasovalo 822 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„ODS je v tuto chvíli paralyzovanou stranou, aby jí nebyla, musí zastavit svůj pád. A aby to dokázala a mohla se vydat zpátky nahoru, musí začít dělat kroky, které povedou ke kvalitativní změně uvnitř strany,“ řekl Fiala, který po svém projevu a oznámení kandidatury sklidil v zaplněném atriu institutu velký potlesk.

Bývalý ministr školství zdůraznil, že strana musí obnovit svou důvěru u veřejnosti. „Nečekejte žádné zázraky, nejsou kouzelné recepty a žádní mesiášové,“ tvrdí. Straně prý pomůže jen dlouhodobá každodenní profesionální práce napříč krajskými základnami. Změny musejí podle Fialy vést ke sjednocení strany, která by měla navenek působit jednotně. Nový předseda ODS musí být stranu sjednotit, vytvořit nový tým a napomoci jejímu oživení. Zároveň ale dodal, že musí získat plný mandát, aby mohl změny uskutečnit.

Rozhodne lednový kongres

ODS už podle Fialy na veřejnosti dlouho nehájí zájmy svých tradičních voličských skupin, ke kterým patřili živnostníci a podnikatelé. Je podle něj obtížné definovat, koho vůbec strana zastupuje. Připomněl, že v nedávných parlamentních volbách volilo ODS pouze 13 procent živnostníků a podnikatelů, zatímco TOP 09 více než 19 procent a Hnutí ANO až 27 procent.

„Volební propad, který jsme nyní zažili, nebyl důsledkem nějakého momentálního vychýlení, ale je projevem dlouhodobé eroze důvěry v politiku ODS,“ varoval. Strana podle něj klesá dlouhodobě, nyní jen s větší dynamikou.

Bývalá vládní strana je bez předsedy od poloviny června, kdy rezignoval bývalý předseda a expremiér Petr Nečas. Po propadu ve volbách, v kterých ODS získala jen 7,7 procenta hlasů, se vedení strany rozhodlo, že ke dni konání volebního kongresu rezignuje. Kongres se uskuteční 18. a 19. ledna v Praze.

Výsledky ODS ve sněmovních volbách
rok výsledek v % počet mandátů umistění
199229,73761.*
199629,62681.
199827,74632.
200224,47582.
200635,38811.
201020,22532.
20137,72165.

Poznámka: * v koalici s KDS


O problémech ODS čtěte více:

David Klimeš: Fiala do čela? ODS nemá co ztratit

Fiala: Pouze mé zvolení problémy ODS nevyřeší

Nejhorší výsledek ODS v historii. Voliči nás poslali na střídačku, řekla Němcová

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web