Podmínkou ODS pro koalici s TOP 09 je Svoboda jako primátor | E15.cz

Podmínkou ODS pro koalici s TOP 09 je Svoboda jako primátor

Podmínkou ODS pro koalici s TOP 09 je Svoboda jako primátor
Odvolaný primátor Svoboda
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Jednoznačnou podmínkou pražské ODS pro uzavření pravicové koalice s TOP 09 je obsazení pozice primátora Bohuslavem Svobodou, který byl z funkce ve čtvrtek odvolán. Na dnešním jednání se na tom usnesla regionální rada strany. Tomáš Hudeček z TOP 09, jenž je momentálně funkcí primátora pověřený, ČTK řekl, že při současném rozložení politických sil toto není možné.

„Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM,“ řekl novinářům po skončení více než dvouhodinového jednání Svoboda. Dodal, že ODS nebude reagovat na představu TOP 09 o vyjednávání formou ultimát a nebude se „účastnit dražby o uzavření koaliční smlouvy“.

Svoboda byl ve čtvrtek odvolán zastupitelstvem a s ním skončili všichni radní za ODS, takže v radě města zůstali jen zástupci TOP 09. Rozpad pražské koalice byl vyvrcholením dlouhodobé krize. TOP 09 v minulých dnech vypověděla ODS koaliční smlouvu. Zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní se jedná o boj o moc. Obě strany se pak na novém uspořádání neshodly.

Po odvolání primátora a konci všech radních za ODS, přešli občanští demokraté v Praze po 22 letech do opozice. Vlády ve městě se ujala TOP 09, funkcí primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. Radní za TOP 09 pak v pátek na mimořádném jednání odvolali ještě některé zástupce ODS z dozorčí rady dopravního podniku a dozorčí rady Obecního domu.

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné koalici s ČSSD. Zvažuje ovšem i obnovení spolupráce s občanskými demokraty, kterým již dala návrh koaliční smlouvy. Dál chce v jedenáctičlenné radě sedm křesel včetně primátorského, ale nabízí ODS místo prvního náměstka pro zdravotnictví, jímž by mohl být Svoboda, který je lékař.

Profil: Konec Bohuslava Svobody, konec modré Prahy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!