Policejní odbory vyjednávají s ministerstvem vnitra

20.9.2010 14:55   |  

Policejní odbory začaly jednat o svých požadavcích s ministerstvem vnitra a vedením policie. Nelíbí se jim hlavně změny ve služebním zákoně a snižování platů. Plánovaná úterní demonstrace se uskuteční, nehledě na výsledky dnešního jednání.

„Jsme ochotni přistoupit na zmrazení platů s tím, že v roce 2011 bude provedena důkladná analýza,“ uvedl předseda Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Milan Štěpánek. Podle něj došlo k poklesům platů některých policistů už letos, a proto je vyloučeno, aby se platy opět snižovaly. Vzhledem k zachování akceschopnosti policie považuje také za nemožné realizovat úspory na provozu a investicích.

Dalším požadavkem oborů je zřízení komise s účastí odborářů, která bude monitorovat systém vyplácení odměn policistům. Štěpánek totiž dal k dispozici informaci, že 438 lidí dostalo ročně odměny ve výši 100 000 až 750 000 korun. „I letos již existují dva případy, kdy byly vyplaceny kázeňské odměny 250 000 korun,“ uvedl.

NOSP také požaduje přesné informace ohledně personálních změn, propouštění civilních zaměstnanců policie, odebírání neobsazených tabulkových míst či dopadů avizované restrukturalizace cizinecké policie.

Štěpánek ale podle svých slov nepředpokládá, že by odbory na dnešním jednání se všemi svými požadavky uspěli, a proto potvrdil úterní termín plánované demonstrace. Té se krom policistů zúčastní také další zástupci státních orgánů a organizací. Organizátoři očekávají účast přibližně 20 000 lidí.

Policie má na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy tak klesnou oproti letošku o deset procent. Policejní odboráři varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka.

Autor: čtk, haj

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web