Porcování Prahy začalo, ANO si ohlídá finance i majetek

Pravděpodobné budoucí vedení hlavního města v podobě koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) si rozdělilo kompetence v městské radě. ANO si vyjednalo primátorské křeslo a finance, ČSSD dopravu a sociální politiku a Trojkoalice životní prostředí a infrastrukturu.

Zřejmě budoucí primátorka Adriana krnáčová
23.10.2014 12:24   |  

Jednička volební kandidátky ANO Adriana Krnáčová řekla, že by mohla být novou primátorkou. Primátor má mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu. „Pokud bych měla být primátorkou, tak bych si určitě tyto resorty velice ráda vzala,“ řekla Krnáčová.

Do doby, než bude schválena koaliční smlouva a domluveno personální obsazení rady, však nechtěla potvrdit, že primátorkou bude právě ona. „Až to bude na papíře,“ řekla. Radní za ANO budou mít na starosti finance, majetek a majetkové podíly firem, bezpečnost, zdravotnictví a bydlení.

Trojkoalice má řídit oblasti životního prostředí, kultury a památkové péče a infrastruktury. „Když se podíváte, co tu kterou stranu charakterizuje, a podíváte se na přidělené resorty, tak to vlastně odpovídá,“ řekl Štěpánek.

Sociálním demokratům připadne oblast dopravy, sociální politika a problematika evropských fondů. Rovněž budou řešit pražské školství. „V rámci vyjednávání přišla každá rada s nějakou představou. Musím říci, že jednání bylo velmi korektní. Všichni museli nějakým způsobem ustoupit a bereme to jako kompromis, který můžeme odnést do zastupitelského klubu a začít připravovat i personální návrhy,“ řekl zastupitel a člen vyjednávacího týmu ČSSD Karel Březina.

Příští jednání v pátek

O rozdělení resortů a konkrétním personálním obsazení budoucí rady musí ještě jednat zastupitelské kluby ANO, ČSSD a Trojkoalice. Následně se příští pátek sejdou vyjednávací týmy a budou o složení rady nadále jednat. „Musíme to ještě prodiskutovat,“ vysvětlil týdení pauzu v jednání člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek. Ujasňovat se podle něj bude například i to, v jakých oblastech by se strany mohly v rámci koaliční smlouvy vetovat. Nebo v jakém složení budou výbory.

Člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek (zdroj mediafax)

O Dolínkovi se hovoří, že by pod sebou mohl mít sociální oblast. Už jednou post radního zastával, po volbách v roce 2010 byli spolu s Březinou radními ve společné koalici s ODS.

Podle Štěpánka by neměl být problém, aby zastupitelské kluby rozvržení odsouhlasily. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

TOP 09 nabídla primátorský post

Do hry chce ale stále ještě vstoupit i pražská TOP 09, která skončila ve volbách druhá. ČSSD nabídla post primátora a chce sestavit koalici bez vítězného hnutí ANO. „Nabídky si vážíme, ale nevyužijeme to,“ konstatoval Dolínek. ČSSD podle něj bude pokračovat v jednání s ANO.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.


Čtěte také:

Pražská TOP 09 chce vyšachovat ANO, ČSSD nabídla post primátora

Prahu asi povede Krnáčová, s týmem nováčků za zády

V Praze podruhé za sebou vyhrál nováček voleb

Autor: čap, čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web