Poslanci chtějí odklad registru smluv, navrhují výjimky pro státní firmy

Sněmovní hospodářský výbor chce odložit o rok účinnost zákona o internetovém registru smluv. Do výjimky z normy pro národní podnik Budějovický Budvar, jak ji v novele navrhli lidovečtí poslanci, výbor navrhl přidat i další společnosti. Úlevy se možná dočkají také veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

Pivovar Budějovický Budvar
16.3.2016 15:27   |  

Zákon o registru smluv předpokládá, že v internetové databázi budou muset od poloviny letošního roku zveřejňovat smlouvy stát, kraje, větší obce a další organizace. Výbor se shodl na tom, že povinnost by na ně měla dopadnout až od července 2017. Od této doby by začalo platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. S tím počítá původní znění zákona.

Lidovečtí poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) chtějí dát novelou výjimku pro pivovar Budvar, protože zveřejňování smluv by podle nich odkrylo jeho obchodní strategii, ohrozilo postavení pivovaru na trhu, jeho konkurenceschopnost a vedlo by ke snížení zisků. Budvar spadá pod ministerstvo zemědělství.

Úlevy i pro rozhlas a televizi

Hospodářský výbor podpořil návrh Václava Snopka (KSČM), aby pod zákon nespadaly ani státní podniky a taky firmy, v nichž mají stát, kraj nebo obec nadpoloviční podíl. Členové výboru většinově hlasovali i pro užší požadavek zpravodaje Štěpána Stupčuka (ČSSD), jenž by dal výjimku jen firmám, které „uspokojují potřeby veřejného zájmu“, tedy například zajišťují dodávky energií nebo zajišťují veřejnou dopravu.

Místopředseda výboru Martin Kolovratník (ANO) navíc avizoval pozměňovací návrh, který by ulevil České televizi a Českému rozhlasu. Pod zákon by sice nadále spadaly, zmírnit by se ale měly podmínky zveřejnění v registru pro jejich smlouvy v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání. Kolovratník uvedl, že návrh podá ve druhém sněmovním čtení.

Unikne i ČEZ

Pod už platný, ale zatím neúčinný zákon o registru smluv budou spadat smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty. Trvalou výjimku z povinného uveřejňování smluv dostaly malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl. Zákon se nebude vztahovat ani na společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Konkrétně jde o ČEZ.

Lidoveckou předlohu ohledně Budvaru se budou před dalším projednáváním na plénu zabývat také ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu.


Čtěte také:

Nemocniční lékárny doplatí na zveřejňování smluv v registru

V informacích o zakázkách chybí částky a dodavatelé, nejvíce u pošty a SŽDC

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web