Poslanci doporučili sněmovně vydat Ratha policii

Fotogalerie Sněmovní mandátový a imunitní výbor jednomyslně doporučil sněmovně, aby potvrdila stíhání poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Policie obvinila bývalého středočeského hejtmana pro podezření z korupce, je ve vazbě v Litoměřicích. Před verdiktem ale členové výboru Ratha vyslechli v Praze v budově ministerstva vnitra. Sněmovna by měla o Rathově stíhání definitivně rozhodnout na schůzi, která začne 5. června.

Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích. Dalších 8 fotografií v galerii
22.5.2012 14:57   |  

Členové výboru se sešli už dopoledne v budově dolní komory parlamentu, pak je mikrobus odvezl do pražského zařízení ministerstva vnitra Spiritka, kde Ratha vyslechli. Policejní eskorta ho tam už ráno dopravila z litoměřické vazební věznice, v současnosti je už zpět v cele.

Po návratu do sněmovny zhruba ve tři čtvrtě na dvě ale poslanci nepřišli hlavním vchodem, kde na ně čekali novináři, ale parlamentními garážemi. Krátce před půl třetí vystoupil předseda výboru, zároveň šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Jsou dány podmínky pro stíhání poslance, výbor doporučí sněmovně, že stíhání je přípustné,“ řekl během krátkého vystoupení. Podle Sobotky bylo rozhodnutí výboru jednomyslné.

Těsně před zasedáním výboru policie doplnila dokumenty určené poslancům o zápis z odposlechů, na nichž se Rath domlouvá s exředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou na místě a čase převzetí úplatku. Obvinění Ratha policie rozšířila o zmanipulování dotací pro kladenskou a příbramskou nemocnici a město Hostivice. Zda tyto další důkazy sehráli při rozhodování výboru klíčovou roli Sobotka neprozradil.


Čtěte více:

Rath chce dalšího advokáta, mluví se o Samkové

Rath podal v korupční kauze ústavní stížnost


Poslanec Rath už dříve podal standardní stížnosti proti vazbě i stíhání, nyní i ústavní stížnost. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Skupina údajně zmanipulovala výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.


Další články ke kauze Rath:

Martin Čaban: Presumpce kolektivní viny

Středočeští radní odpovědnost nepřijali, funkce si nechají

Rathova kariéra obrazem: populismus i legendární facka

Rath: Asi mi nebudete věřit, ale v krabici mělo být víno

Humor z krabice od bot aneb Vtipy na kauzu Rath


Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web