Poslanci projednají daně i vysoké školy. Nemají ale šanci vše stihnout

Poslanci letos poprvé zasednou na společné schůzi. Předběžný program sněmovny čítá dvě stovky bodů a je jasné, že zákonodárci opět nemají šanci všechny projednat.

ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek na schůzi Poslanecké sněmovny
19.1.2016 7:38   |  

Stejně jako Sisyfos valil do kopce balvan, zákonodárci před sebou hrnou resty, se kterými nejsou s to se vyrovnat. Seznam předloh zákonů, na které loni nebyl čas, se netenčí a podobné to nejspíš bude i v letošním roce. Program dnešní schůze čítá dvě stovky bodů. Zasedání je sice naplánováno na tři týdny, ale ani to na vypořádání se s celým programem zřejmě stačit nebude.

Navíc má pokračovat mimořádná schůze svolaná ke schvalování elektronické evidence tržeb. Má se konat tento pátek a dá se předpokládat, že i ten přespříští.

K ostře sledovaným bodům řádné schůze bude bezpochyby patřit novela upravující působnost vedení Energetického regulačního úřadu a předloha horního zákona. Podle ní by se měly zvýšit příjmy státu z poplatků za těžbu nerostů.

Bez kontroverzí se patrně neobejde projednávání návrhu na zvýšení daňových slev pro rodiny s dětmi.

Bez kontroverzí se patrně neobejde ani projednávání návrhu na zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi a poměrně rozsáhlá novela vysokoškolského zákona. Ta má stanovit nová pravidla pro akreditace studijních oborů, systém hodnocení kvality škol a sociální stipendia.

Upravit má také odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání nebo působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. A snad definitivně vyřešit způsob jmenování profesorů.

Daňová novela předpokládá, že zvýhodnění na druhé dítě se už pro letošek zvýší o sto korun měsíčně, na třetí a další dítě má odpočet vzrůst o tři stovky korun měsíčně. Pro rodiny s jedním dítětem se sleva nezmění.

V úvodním kole by se poslanci měli začít zabývat mimo jiné hornickými důchody a zvýšením příspěvků na péči postiženým lidem. Zahájit by také měli debatu o zavedení celostátního referenda a o ústavních změnách, které se týkají zejména pravomocí prezidenta.


Čtěte také:

Sněmovna letos nemusela nikoho vydávat k trestnímu stíhání

Sněmovna se blíží schválení rozsáhlé novely o vysokých školách

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Britské regiony žádají záruky, že vláda uhradí ztracené dotace EU

Britské regiony žádají záruky, že vláda uhradí ztracené dotace EU

Britské regiony, které čerpají finanční podporu z fondů Evropské unie, žádají vládní záruky kompenzace ztracených dotací. Očekávají, že nepřijdou-li dohodnuté peníze z Bruselu,… více

Komerční prezentace
Mobilní web