Poslanci schválili modrou kartu pro cizince

21.9.2010 18:16   |  

Průkazy o povolení k pobytu s biometrickým zobrazením obličeje a otisky prstů by mělo Česko zavést pro občany zemí mimo Evropskou unii k prvnímu květnu 2011. Modré karty jsou určené pro kvalifikované odborníky, stojí v novele zákona o pobytu cizinců, kterou sněmovna poslala v úterý do druhého čtení.

Nařízení Evropské unie z roku 2009 ukládá členským státům, aby průkazy s biometrickým zobrazením obličeje zavedly nejpozději do dvou let a otisky prstů nejpozději do tří let.

„Vzhledem k dostupnosti technických zařízení umožňujících pořízení biometrického zobrazení obličeje i otisků prstů se navrhuje zavést oba biometrické údaje současně, a to k 1. květnu 2011,“ stojí v návrhu zákona, který na úterním zasedání Poslanecké sněmovny představil ministr vnitra Radek John.

Ministr v projevu před poslanci zdůraznil, že sněmovna nesmí s přijetím novely zákona otálet. Norma také podle něj odpovídá vůli koaličních stran nadále prosazovat odpovědnou migrační politiku. Sněmovna přikázala návrh zákona projednat výboru pro obranu a bezpečnost ve zkrácené lhůtě do 30 dnů.

Novinka v podobě takzvané modré karty bude cizince opravňovat k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci. Rozhodovat o jejím udělení bude ministerstvo vnitra.

Cílem nařízení je podle ministerstva vnitra zavedení jednotného vzoru povolení k pobytu, který bude obsahovat všechny nezbytné informace a splňovat přísné technické normy. Ministerstvo vnitra se domnívá, že se tak zabrání padělání a pozměňování těchto dokladů.

Novela zákona také řeší otázku zaměstnávání cizinců v Česku. Nově se zvýší spoluodpovědnost zaměstnavatele při řešení situace cizince, který je propuštěn před skončením platnosti jeho povolení k zaměstnání. Podle novely bude mít zaměstnavatel například povinnost předčasně propuštěnému cizinci uhradit náklady zdravotní péče za období od skončení pracovního poměru do vycestování z České republiky.

Norma mimo jiné upravuje nový institut rozhodnutí o povinnosti opustit území. To bude vydáváno například cizincům, kteří sice pobývají na území ČR neoprávněně, ale jsou držiteli povolení k pobytu vydaného jiným členským státem EU. Toto rozhodnutí nebude spojeno se zákazem opětovného vstupu na území Česka

V elektronických občankách zřejmě nebude rodné číslo ani bydliště

V nových elektronických občanských průkazech by se do budoucna nemělo uvádět rodné číslo, rodinný stav ani místo bydliště. Poslanci totiž dnes rovněž schvlálili vládní novelu zákona o základních registrech.

Navrhované změny se týkají nových občanských průkazů, které budou provázány s registry, v nichž potřebné údaje budou. „Úprava by měla přispět k vyšší míře bezpečnosti a ochrany osobních údajů,“ uvedl John. Samotný občanský průkaz bude postupně kvůli plynulosti přechodu na nový režim obsahovat jen základní identifikační údaje, tedy jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození a fotografii.

Autor: prh, mediafax, čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web