Poslanci schválili modrou kartu pro cizince

21.9.2010 18:16   |  

Průkazy o povolení k pobytu s biometrickým zobrazením obličeje a otisky prstů by mělo Česko zavést pro občany zemí mimo Evropskou unii k prvnímu květnu 2011. Modré karty jsou určené pro kvalifikované odborníky, stojí v novele zákona o pobytu cizinců, kterou sněmovna poslala v úterý do druhého čtení.

Nařízení Evropské unie z roku 2009 ukládá členským státům, aby průkazy s biometrickým zobrazením obličeje zavedly nejpozději do dvou let a otisky prstů nejpozději do tří let.

„Vzhledem k dostupnosti technických zařízení umožňujících pořízení biometrického zobrazení obličeje i otisků prstů se navrhuje zavést oba biometrické údaje současně, a to k 1. květnu 2011,“ stojí v návrhu zákona, který na úterním zasedání Poslanecké sněmovny představil ministr vnitra Radek John.

Ministr v projevu před poslanci zdůraznil, že sněmovna nesmí s přijetím novely zákona otálet. Norma také podle něj odpovídá vůli koaličních stran nadále prosazovat odpovědnou migrační politiku. Sněmovna přikázala návrh zákona projednat výboru pro obranu a bezpečnost ve zkrácené lhůtě do 30 dnů.

Novinka v podobě takzvané modré karty bude cizince opravňovat k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci. Rozhodovat o jejím udělení bude ministerstvo vnitra.

Cílem nařízení je podle ministerstva vnitra zavedení jednotného vzoru povolení k pobytu, který bude obsahovat všechny nezbytné informace a splňovat přísné technické normy. Ministerstvo vnitra se domnívá, že se tak zabrání padělání a pozměňování těchto dokladů.

Novela zákona také řeší otázku zaměstnávání cizinců v Česku. Nově se zvýší spoluodpovědnost zaměstnavatele při řešení situace cizince, který je propuštěn před skončením platnosti jeho povolení k zaměstnání. Podle novely bude mít zaměstnavatel například povinnost předčasně propuštěnému cizinci uhradit náklady zdravotní péče za období od skončení pracovního poměru do vycestování z České republiky.

Norma mimo jiné upravuje nový institut rozhodnutí o povinnosti opustit území. To bude vydáváno například cizincům, kteří sice pobývají na území ČR neoprávněně, ale jsou držiteli povolení k pobytu vydaného jiným členským státem EU. Toto rozhodnutí nebude spojeno se zákazem opětovného vstupu na území Česka

V elektronických občankách zřejmě nebude rodné číslo ani bydliště

V nových elektronických občanských průkazech by se do budoucna nemělo uvádět rodné číslo, rodinný stav ani místo bydliště. Poslanci totiž dnes rovněž schvlálili vládní novelu zákona o základních registrech.

Navrhované změny se týkají nových občanských průkazů, které budou provázány s registry, v nichž potřebné údaje budou. „Úprava by měla přispět k vyšší míře bezpečnosti a ochrany osobních údajů,“ uvedl John. Samotný občanský průkaz bude postupně kvůli plynulosti přechodu na nový režim obsahovat jen základní identifikační údaje, tedy jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození a fotografii.

Autor: prh, mediafax, čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web