Poslanci schválili zákon omezující anonymní akcie

Koalice spolu s poslanci ČSSD ve Sněmovně odhlasovala omezení pro anonimní akcie. Schválený návrh, který kritizovala část poslanců ODS, předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo)
19.2.2013 19:15   |  

Sněmovna hladce schválila vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Firmy je budou muset podle předlohy zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Poslanci předtím zamítli úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), podle níž by už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Předloha míří k posouzení do Senátu. Pro vládní návrh hlasovalo 160 ze 162 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, dva se hlasování zdrželi.

Zapsání akcí do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. Pro Suchánkův návrh, který předpokládal i to, že pokud by se společnost s cennými papíry na doručitele chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt, hlasovalo 18 občanských demokratů. Sněmovna zamítla i návrh Věcí veřejných, který předpokládal jen variantu zaknihování akcí, což by prý zaručilo plné odkrytí jejich vlastnictví.


Také čtěte:

Rušení anonymních akcií? Zbytečnost, korupce je tisíciletý fenomén, říká Klaus

U většiny českých akciovek nelze dohledat vlastníka

Nečas si za vládním návrhem regulace akcií stojí, ten Suchánkův odmítá


Autor: nos, čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web