Poslanci schválili zákon omezující anonymní akcie

Koalice spolu s poslanci ČSSD ve Sněmovně odhlasovala omezení pro anonimní akcie. Schválený návrh, který kritizovala část poslanců ODS, předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo)
19.2.2013 19:15   |  

Sněmovna hladce schválila vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Firmy je budou muset podle předlohy zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Poslanci předtím zamítli úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), podle níž by už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Předloha míří k posouzení do Senátu. Pro vládní návrh hlasovalo 160 ze 162 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, dva se hlasování zdrželi.

Zapsání akcí do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. Pro Suchánkův návrh, který předpokládal i to, že pokud by se společnost s cennými papíry na doručitele chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt, hlasovalo 18 občanských demokratů. Sněmovna zamítla i návrh Věcí veřejných, který předpokládal jen variantu zaknihování akcí, což by prý zaručilo plné odkrytí jejich vlastnictví.


Také čtěte:

Rušení anonymních akcií? Zbytečnost, korupce je tisíciletý fenomén, říká Klaus

U většiny českých akciovek nelze dohledat vlastníka

Nečas si za vládním návrhem regulace akcií stojí, ten Suchánkův odmítá


Autor: nos, čtk

Komentáře

Čtěte také

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie aktualizováno

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní… více

Komerční prezentace
Mobilní web