Pospíšil chce klouzavý mandát pro poslance a větší pravomoci pro NKÚ

16.9.2010 17:26   |  

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) plánuje zavést nový institut takzvaného klouzavého mandátu pro poslance. Zároveň navrhuje, aby v kompetencích Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) byla i kontrola nakládání s majetkem krajů, obcí a dalších veřejnoprávních korporací. Znovu také ožívá návrh na přímou volbu prezidenta.

Zavedení klouzavého mandátu přispěje podle Pospíšila k výraznějšímu oddělení exekutivy od moci zákonodárné. „Úprava počítá s tím, že v okamžiku, kdy se poslanec stane ministrem, přechází výkon mandátu poslance na náhradníka, který má postavení poslance,“ uvedl ministr. Nadále už by tedy nebylo být možné, aby člen vlády zastával i funkci poslance. S tím je spojena i ztráta poslanecké imunity.

Odpůrcům návrhu se nelíbí zpřetrhání vazeb mezi vládou a sněmovnou. Koaliční strany se k uzákonění klouzavého mandátu zavázaly v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení. Ústavní soud ale musí nyní posoudit, zda není nový institut v rozporu s ústavou.

Dalším návrhem je rozšíření pravomocí NKÚ. „Do ústavy tedy bude doplněna formulace, že NKÚ má navíc pravomoc kontrolovat zákonnost hospodaření územních samostatných celků,“ uvedl ministr, podle nějž by tak mělo dojít k lepšímu dohledu nad veřejnými zakázkami.

Obě změny jsou součástí novely ústavního zákona, kterou Pospíšil předloží vládě. Změny ústavy by mohly platit od října 2012.

Pospíšil se také zmínil, že v nejbližších dnech předloží vládě návrh na přímou volbu prezidenta. Novela se dvěma variantami volby by podle Pospíšila měla být dokončena v několika dnech. „Tento materiál předáme panu premiérovi, tak aby byl podkladem pro vládní koalici, která by měla vybrat jednu formu,“ uvedl ministr s tím, že je technicky možné, aby se již příští volba prezidenta konala podle nové úpravy.

Na přímé volbě prezidenta pracovalo už ministerstvo spravedlnosti za éry Topolánkovy vlády. Vzhledem k politickému vývoji byly ale práce přerušeny.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web