Potvrzeno: Na volební lístek můžete politikům napsat vzkaz

Volby 2013 „Máte už politiků po krk. Běžte k volbám, hoďte tam prázdnou obálku nebo jim napište nějaký pikantní vzkaz. Tím je nejvíc potrestáte a dáte najevo svůj názor. Tak mudrují v hospodách a na sociálních sítích českými politiky někteří totálně frustrovaní voliči. „Vzkaz napsat na volební lístek občané skutečně mohou,“ potvrdil E15.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

prezidentské volby
22.10.2013 16:52   |  

„Když na volební lístek napíšete vzkaz, a bude z něj patrné, pro kterou politickou stranu hlasujete a nebudou porušena další pravidla, komisaři ho budou považovat za platný hlas,“ upřesnil Řepka.

Anketa

Chystáte se politikům napsat na volební lístek vzkaz?

Ano   5% Ne   44% Chtěl bych, ale nemá to cenu   51%

V anketě hlasovalo 327 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Shrnuto a oficiálně podtrženo: můžete na lístek připsat, například: „Dávám vám poslední šanci“ či jinou výzvu. Vaše děti mohou přimalovat třeba obrázek, který nesmí překrýt identifikační údaje.

Jaký hlasovací lístek je neplatný

Po internetu kolují i výzvy, aby lidé házeli do bedýnek prázdné obálky, případně obálky bez lístků jen se vzkazem: „Nemám koho volit.“ Znechucení lidé si sice uleví, ale ničemu tím nepomohou. Takový postup bude totiž považován za neplatný hlas.

„Z neplatných hlasů profitovat nikdo nebude, pouze to zvýší volební účast, mandáty se rozdělují z platných hlasů nikoliv z celkového počtu odevzdaných,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra. Je to tedy stejné, jako když nepůjdete volit.

„Za neplatný se považují všechny hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je také neplatný, je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků,“ shrnul pravidla Řepka.


Čtěte také:

Schwarzenberg si do urny hodil svůj neplatný hlas

Strany si rozdělily čísla kandidátek do voleb, ČSSD má jedničku, ODS šestku

Nejdražší kampaň? Ta od Ogilvy pro evropské volby


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web