Praha a Berlín se před 20 lety smířily | E15.cz

Praha a Berlín se před 20 lety smířily

Praha a Berlín se před 20 lety smířily
Guido Westerwelle, Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Nový základ vztahů mezi oběma zeměmi, tak charakterizuje po dvaceti letech od podpisu česko-německou smlouvu o spolupráci jeden z jejích tvůrců, bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Ten současný, Guido Westerwelle, nyní v Praze apeloval na nejvyšší ústavní činitele, aby Česko neopouštělo hlavní integrační proud Evropské unie a připojilo se k fiskálnímu paktu.

„Dveře k podpisu smlouvy o rozpočtové odpovědnosti jsou i nadále otevřené i pro ty členy EU, kteří ji dosud nepodepsali,“ prohlásil šéf německé diplomacie po včerejším setkání s českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Westerwelle se setkal také s premiérem Petrem Nečasem, konkrétní odpovědi, zda se Česko k paktu připojí, se však nedočkal. „Myslím, že ta situace dopadne dobře,“ řekl pouze český ministr zahraničí.

Schwarzenberg doufá, že premiér fiskální pakt podepíše

Před dvaceti lety Havel a Kohl podepsali dobré sousedství

Před dvaceti lety, v únoru 1992, se začala psát nová éra vztahů mezi Československem a Německem. Impulz ke vzniku česko-německé smlouvy o spolupráci byl daný – pád komunismu a hledání cesty k nové evropské integraci.
Podpis smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci si včera v Praze připomněli nejvyšší čeští a němečtí ústavní činitelé. „Podařilo se nám vypořádat se s velice tíživými problémy minulosti, které před dvaceti lety hrály ohromnou roli. V současné době je to spíše otázka pro historiky,“ zdůraznil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Právě přátelskou spoluprací se podle něj podařilo překonat všechny problémy, které Česko a Německo dělily, ať už to byla válka, obsazení nebo vyhnání.

1992. Německý kancléř Helmut Kohl (vlevo) a český premiér Václav Klaus podepisují deklaraci. V pozadí uprostřed stojí ministr zahraničí Německa Klaus Kinkel1992. Německý kancléř Helmut Kohl (vlevo) a český premiér Václav Klaus podepisují deklaraci. V pozadí uprostřed stojí ministr zahraničí Německa Klaus KinkelAutor: čtk

Jeho německý protějšek Guido Westerwelle označil nynější úroveň česko-německých vztahů za nejlepší v historii. Mimo jiné také uvedl, že Německo je Čechům a Slovákům nekonečně vděčno za to, jak přispěli ke znovusjednocení Německa jako demokratické země.

Na rozdíl od většiny českých politiků však německý ministr zahraničí podstatnou část svého projevu věnoval také současné situaci v Evropské unii. Připustil přitom, že evropský projekt v důsledku dluhové krize zažívá také největší krizi důvěry za dobu své existence, a vrátily se také předsudky, o kterých jsme se domnívali, že jsou už dávno překonané. V této souvislosti proto zdůraznil: „Nechceme německou Evropu, chceme evropské Německo.“

K podpisu česko-německé smlouvy, kterou na Pražském hradě podepsali tehdejší československý prezident Václav Havel a německý kancléř Helmut Kohl, vedla dlouhá a obtížná jednání. Vyjednávači a diplomaté se dohadovali o hodnocení rozbití Československa nacistickým Německem, přeli se také kvůli vysídlení zhruba tří milionů sudetských Němců v období po druhé světové válce.

Vyjednávání smlouvy rozbouřila vnitropolitickou situaci jak v Československé republice, tak v Německu. Otevřely se otázky nejen nulity mnichovské dohody, ale dokonce i platnosti Postupimské dohody. Právě tato složitost otevřených problémů vedla i přes podpis dohody ke stagnaci česko-německých vztahů. Tu odblokovala až česko-německá deklarace o smíření.

2012. Český premiér Petr Nečas (vpravo) vítá ve Strakově akademii v Praze německého ministra zahraničních věcí Guida Westerwelleho2012. Český premiér Petr Nečas (vpravo) vítá ve Strakově akademii v Praze německého ministra zahraničních věcí Guida WesterwellehoAutor: reuters

Česko-německá deklarace 1997

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!