Praha se zřejmě vyhne provizoriu, rozpočet podpoří většina zastupitelů | E15.cz

Praha se zřejmě vyhne provizoriu, rozpočet podpoří většina zastupitelů

Praha se zřejmě vyhne provizoriu, rozpočet podpoří většina zastupitelů
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK
bru

Radní hlavního města na mimořádném jednání schválili návrh rozpočtu na rok 2016. Praha se tak vyhne rozpočtovému provizoriu, které jí hrozilo. Podporu rozpočtu ve znění odsouhlaseném radou slíbilo 34 z celkem 65 zastupitelů. Právě tím primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmiňovala dnešní schválení v radě. V návrhu Praha počítá s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.

Slib, že podpoří návrh rozpočtu bez pozměňovacích návrhů, podepsali pod společným dokumentem všichni zastupitelé za rozpadlou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) a navíc jedna nezávislá zastupitelka.

„Rada návrh rozpočtu odsouhlasila a 17. prosince ho tak budeme moci schválit na zastupitelstvu. My jsme rozpočet prostě nechtěli dávat všanc k tomu, co se stalo na některých jednáních zastupitelstva v minulosti, a aby tento dokument dopadl tak jako některé dokumenty,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Rozpočet měl být v radě projednán již v úterý. Na popud ANO a ČSSD byl z programu jednání vyřazen - obě strany to zdůvodnily nedůvěrou v to, že Trojkoalice bude hlasovat pro rozpočet bez pozměňovacích návrhů. Trojkoalice toto podezření hned v úterý odmítla.

Hlasy bývalé koalice

Kvůli sporům v rozpadlé koalici primátorka svolala ráno předsedy zastupitelských klubů a hledala u nich podporu. Podporu rozpočtu nakonec podpisem stvrdilo 34 zastupitelů, tedy o jednoho víc, než je pro schválení nutné. Kromě 17 členů ANO, osmi sociálních demokratů a osmi členů Trojkoalice svůj podpis připojila nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová (bezp., dříve TOP 09). Podporu pak přislíbili i opoziční komunisté a piráti, kteří si ale kladli několik podmínek. Ani jedna z těchto stran pod dohodou podepsána není.

„Když pro rozpočet zvednou ruce i piráti a komunisté, pak to znamená, že jsme odvedli dobrou práci a návrh je připraven dobře,“ řekla primátorka.

Škodlivé provizorium

Radní schválení rozpočtu zdůvodnili mimo jiné i tím, že v případě nepřijetí, by se do rozpočtového provizoria dostaly kromě Prahy samotné i její městské části. Problém by město mělo rovněž s čerpáním evropských dotací. „Tato ad hoc koalice je vytvořena kvůli tomu, abychom neblokovali fungování městských částí, aby naše školy, sociální zařízení nebo dopravní podnik mohly fungovat. Proto jsme se dohodli, že toto má vyšší cenu než nějaké naše spory,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Zástupci stran vyloučili, že by na zasedání zastupitelstva mohli nakonec hlasovat jinak. „Jestliže jsme spolu strávili rok a rozpočet je zpracován tak, že všichni, kdo v té radě byli, jsou přesvědčení, že je postaven správně, tak jako Trojkoalice nemáme jediný důvod, proč bychom rozpočet nepodpořili,“ řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Na investice je v návrhu rozpočtu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako letos.

Martin Čaban: Pražská životaschopnost

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!