Praha vypíše tendr na svoz odpadu, za deset let zaplatí 13 miliard | E15.cz

Praha vypíše tendr na svoz odpadu, za deset let zaplatí 13 miliard

Praha vypíše tendr na svoz odpadu, za deset let zaplatí 13 miliard
Pražské služby
• 
ZDROJ: Pražské služby

ČTK

Praha vypíše desetiletý tendr na svoz odpadu za 13 miliard korun. Nezískala od AVE CZ menšinový podíl Pražských služeb (PSAS) ani s firmou nedomluvila pacht malešické spalovny za převedení podílu. Radní měli schválit materiál, kterým by Praha řekla, že nevypíše tendr a odpad by svážely PSAS. Menšinový akcionář, firma AVE, by výměnou za převod podílu spravoval spalovnu a v budoucnu v ní získal podíl. Radní by se k tématu mohli vrátit na středečním mimořádném jednání.

Na jednání rady se šest ze sedmi jejích členů při hlasování zdrželo a původní materiál rušící tendr a umožňující pacht tak nebyl schválen. „Nám nezbývá, než vypsat zakázku. Varianta pachtu tímto rozhodnutím padla,“ řekla radní Jana Plamínková (Trojkoalice).

Podle radní se navíc nepodařilo městu spočítat, na jak dlouho dobu by za převod svého podílu v případě pachtu mělo AVE spalovnu spravovat. „Z PSAS nebylo možné získat pořádná data, takže nebylo možné spočítat, na jak dlouho by pacht byl. Zbývá varianta veřejné soutěže,“ řekla radní. Praha navíc vede s AVE, vlastněnou Danielem Křetínským, smírčí řízení, které končí k 31. prosinci 2015. Podle radní tak už zřejmě není čas na dohodu s AVE.

Poražení mohou zdržovat

Tendr musí Praha vypsat co nejdříve, smlouva s PSAS jí končí v červnu a od 1. července musí mít již vybránu na svoz odpadu novou firmu. Podle Plamínkové je znění zakázky připraveno a mělo by se vše do léta stihnout. Problémy by však mohlo způsobit případné odvolání neúspěšných uchazečů. „Z toho samozřejmě obavy máme,“ řekla Plamínková.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Snahu ale zablokovala firma AVE CZ, která loni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci dosud vedou zmíněné smírčí řízení. Spor mezi akcionáři se týká především využití malešické spalovny, které opozice považuje za „zlaté vejce“ Pražských služeb. K dohodě zatím sporné strany nedošly.

Zájem AVE trvá

Součástí neveřejného materiálu, který rada neschválila, je memorandum, podle kterého by akcionáři měli směřovat k tomu, aby zakázku na svoz odpadu takzvaně in-house získaly PSAS, ovšem výměnou za spalovnu. Podle materiálu měla Praha v budoucnu převést obchodní podíl ve spalovně do majetku AVE CZ. Celou spalovnu ale prodat neměla. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout Pražské služby. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

Pražské služby, které předloni měly čistý zisk 66,8 milionu korun při tržbách 2,9 miliardy korun, se v hlavním městě starají o odvoz odpadu. Před několika lety Praze skončila dlouholetá smlouva, od té doby ji politici několikrát bez výběrového řízení prodloužili. Naposledy dostaly Pražské služby a AVE CZ bez soutěže zakázku za 1,6 miliardy korun bez DPH.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!