Pražané za svá práva požadují zrušit volby v celém obvodu

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel čtyři volební stížnosti. Tři z nich se týkají obvodů Šumperk, Benešov a Praha 2, z nichž vzešli senátoři Zdeněk Brož (za KDU-ČSL), Luděk Jeništa (za TOP 09 a STAN) a Libor Michálek (koalice Pirátů, SZ a KDU-ČSL). Čtvrtá směřuje proti krajským volbám, které ale NSS neřeší. Hnutí Pražané za svá práva požaduje zrušení hlasování v celém obvodu Praha 2.

 volby
30.10.2012 11:15   |  

Pražané za svá práva podali stížnost jako dosud poslední. Argumentují porušováním práv v celé koncepci volebního systému a poukazují i na skutečnost, že klíče od hlasovacích místností v obvodu prý měli nejen předsedové komisí, ale i školníci a další správci budov. Popisují také případ muže, který chtěl v noci hlídat volební místnost, aby zabránil manipulaci s hlasy, ale vyvedla jej policie.

Už dříve soud dostal stížnost voliče ze Šumperska, jenž podpořil kandidáta Františka Mencnera (za KSČM). Podle oficiálních výsledků voleb ale v jeho okrsku Mencner nedostal ani jeden hlas.

Lhůta pro podávání stížností k Nejvyššímu správnímu soudu vyprší ve čtvrtek v 16:00. Na rozhodnutí má tribunál 20 dnů. V kompetenci NSS jsou senátní volby, hlasování v krajských volbách přezkoumávají jednotlivé krajské soudy.


Čtěte také:

Volby v Praze: Filipiová porazila Dolejše, Töpfer se loučí

Senátní volby: první kolo ovládla levice


Proti posledním senátním volbám před dvěma lety směřovalo k NSS 16 stížností, soud žádné nevyhověl. Soudci v minulosti opakovaně uvedli, že důvodem pro zneplatnění hlasování nejsou ani prokazatelné chyby, které však nemohly ovlivnit celkový výsledek.

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web