Pražané za svá práva požadují zrušit volby v celém obvodu

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel čtyři volební stížnosti. Tři z nich se týkají obvodů Šumperk, Benešov a Praha 2, z nichž vzešli senátoři Zdeněk Brož (za KDU-ČSL), Luděk Jeništa (za TOP 09 a STAN) a Libor Michálek (koalice Pirátů, SZ a KDU-ČSL). Čtvrtá směřuje proti krajským volbám, které ale NSS neřeší. Hnutí Pražané za svá práva požaduje zrušení hlasování v celém obvodu Praha 2.

 volby
30.10.2012 11:15   |  

Pražané za svá práva podali stížnost jako dosud poslední. Argumentují porušováním práv v celé koncepci volebního systému a poukazují i na skutečnost, že klíče od hlasovacích místností v obvodu prý měli nejen předsedové komisí, ale i školníci a další správci budov. Popisují také případ muže, který chtěl v noci hlídat volební místnost, aby zabránil manipulaci s hlasy, ale vyvedla jej policie.

Už dříve soud dostal stížnost voliče ze Šumperska, jenž podpořil kandidáta Františka Mencnera (za KSČM). Podle oficiálních výsledků voleb ale v jeho okrsku Mencner nedostal ani jeden hlas.

Lhůta pro podávání stížností k Nejvyššímu správnímu soudu vyprší ve čtvrtek v 16:00. Na rozhodnutí má tribunál 20 dnů. V kompetenci NSS jsou senátní volby, hlasování v krajských volbách přezkoumávají jednotlivé krajské soudy.


Čtěte také:

Volby v Praze: Filipiová porazila Dolejše, Töpfer se loučí

Senátní volby: první kolo ovládla levice


Proti posledním senátním volbám před dvěma lety směřovalo k NSS 16 stížností, soud žádné nevyhověl. Soudci v minulosti opakovaně uvedli, že důvodem pro zneplatnění hlasování nejsou ani prokazatelné chyby, které však nemohly ovlivnit celkový výsledek.

Autor: vag, čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web