Převody peněz do Íránu se už nemusí hlásit, rušení sankcí bude ale postupné

V souvislosti se zrušením sankcí vůči Íránu ministerstvo financí zrušilo povinnosti předem oznámit převody finančních prostředků do a z Íránu. Při vyšších částkách se dokonce muselo žádat o povolení. "Znamená to, že od 16. ledna lze převody s íránskými osobami provádět bez těchto oznámení či povolení," uvedlo ministerstvo.

Íránci oslavují uzavření dohody o jaderném programu
21.1.2016 14:02   |  

„V praxi to znamená, že většina protiíránských sankcí byla od tohoto data zrušena. Nicméně některé dosavadní zákazy byly nahrazeny povinností mít obchody s určitým zbožím či technologiemi předem schválené příslušným orgánem,“ uvedlo ministerstvo. Takovým orgánem je zpravidla Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

MF dále upozornilo, že rušení protiíránských sankcí bude postupným procesem. V platnosti tak nadále zůstává například povinnost zmrazit finanční prostředky patřící vyjmenovaným osobám, subjektům nebo orgánům.

Spojené státy a Evropská unie 16. ledna zrušily sankce vůči Íránu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) totiž dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu.

Investiční příležitost

Před několika dny byl na podnikatelské misi v Íránu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). České firmy v Íránu hledají příležitosti pro investice, které by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu. V misi, kterou organizoval Svaz průmyslu a dopravy, převažovaly zejména strojírenských podniky.

Český vývoz do Íránu činil v roce 2014 zhruba 571 milionů korun. Loni se export po čtyřech letech poklesu zvýšil o 66 procent. Od ledna do listopadu české firmy vyvezly zboží za 838 milionů korun.

Mezi nejvýznamnější položky českého vývozu patří výrobky z nekovových nerostů, stroje a zařízení, léčiva a hnojiva. Z Íránu se nejvíce dováží ovoce a zelenina, suroviny živočišného a rostlinného původu, železo, ocel a káva, čaj a kakao.


Čtěte také:

Írán: Nové sankce kvůli testu rakety jsou neoprávněné

Konec sankcí láká český byznys. Zetor dodá íránské firmě 250 traktorů

Mládek otevře novou kancelář CzechTrade v Teheránu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web