Primátor Svoboda chce nechat prověřit kauzu Key Investments

5.6.2011 16:57   |  

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce nechat prověřit okolnosti, za který tři pražské městské části investovaly stovky milionů korun u společnosti Key Investments (KI). Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). Pokud se prokáže pochybení, chce požadovat vyvození osobní zodpovědnosti. Peníze investované u KI považuje téměř na ztracené.

„Nejsou to soukromé peníze, které je možné investovat do rizikových fondů. Bude mě zajímat, jaká byla situace v okamžiku, kdy tam peníze byly vkládány,“ řekl v OVM Svoboda. Primátor doufá, že výsledek bude mít do konce června.

Pokud bude prokázáno pochybení, bude primátor chtít, aby konkrétní lidé vyvodili osobní zodpovědnost. Ve vedení radnic v době, kdy byly peníze společnosti KI svěřeny, stál například současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, poslanec a starosta Prahy 13 David Vodrážka nebo místostarosta Prahy 10 Vladimír Lipovský (všichni ODS).

Firmě Key Investments svěřily Praha 6, 10 a 13 dohromady více než 600 milionů korun. Praha 13 dostala zpět asi 100 milionů korun, Praha 10 pak 213.800 korun. V Praze 6, kde KI spravovala i peníze městské firmy Sneo, podklady nyní zkoumají právníci. Praha 10 už dříve podala na KI trestní oznámení, podezírá ji ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. KI nedávno změnila předmět podnikání a ukončila činnost obchodníka s cennými papíry.

Vedení pražské ODS by nemělo radním zasahovat do práce

Svoboda chce se svými pražskými stranickými kolegy řešit rovněž otázku zasahování vedení pražské ODS do práce radních za stejnou stranu. Pražská ODS se totiž v minulých týdnech přela kvůli rozdělení rozpočtové rezervy mezi jednotlivé městské části. S návrhem, který předložilo vedení hlavního města, nesouhlasili někteří členové pražské ODS. Po trvajících sporech se pak politické vedení domohlo změny původního návrhu.

Podle Svobody radní za své resorty plně zodpovídají a politické vedení by jim nemělo do některých věcí zasahovat. „Spor v pražské ODS pokračuje na téma, kam až zasahují politická grémia,“ uvedl v pořadu OVM Svoboda. Problém chce primátor řešit v klubu zastupitelů ODS. Nejbližší jednání se uskuteční příští týden.

Čtěte také: Křeslo jedenáctého pražského radního získá koalice

Spory uvnitř pražské ODS o rozdělení rezervy odhalily vnitrostranický konflikt mezi dvěma křídly. Jedno podle zákulisních informací údajně podporuje primátora, za druhým stojí šéf pražské ODS Boris Šťastný, lidé z Prahy 10 a zřejmě také členové, kteří jsou v médiích spojováni s podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web