Primátorem Českých Budějovic se opět stal Jiří Svoboda

Primátorem Českých Budějovic se stal Jiří Svoboda (ANO). Z této funkce byl odvolán v červnu, když se rozpadla koalice ANO, hnutí Občané pro Budějovice (OPB), KDU-ČSL, TOP 09. Odvolání tehdy iniciovala opoziční ČSSD. Nyní vládnoucí uskupení tvoří ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS a má v zastupitelstvu 23 mandátů z 45. Pro primátora se v tajném hlasování vyslovilo 26 zastupitelů. Od června do dneška České Budějovice vedl místo Svobody prozatímní primátor Petr Holický (ANO).

 František Konečný (vlevo), Jiří Svoboda (vpravo)
21.9.2015 17:03   |  

Znovuzvolení Svobody předcházela vleklá diskuse zastupitelů. Začala hned na začátku schůze, kdy došlo na návrh změny programu. Pokračovala i v momentě, kdy zastupitelé rozhodovali o odvolání zbývajících náměstků primátora, kteří zůstali ve funkcích po červnovém pádu vedení města. Diskuse se týkala i procedury, jakým způsobem náměstky z funkce odvolají. Zda půjde o tajné, nebo veřejné hlasování.

„Pro voliče vidím v mém zvolení vzkaz v tom, že jsme nerezignovali na naši snahu změnit ve městě to, co se nám nelíbilo. Pro mě osobně to znamená pokračování v práci, kterou jsem započal,“ řekl Jiří Svoboda.

Dodal, že po červnovém rozpadu se zdálo, že najít řešení zabere dlouhou dobu. Časem však Svoboda začal věřit, že se podaří sestavit funkční koalici. V její stabilitu věří i v situaci, kdy má aliance v zastupitelstvu nejtěsnější většinu. „Na volbě primátora se to ukázalo. když jsem získal 26 hlasů. Věřím, že tam jsou přesahy i do opozičních stran a že koalice mít podporu bude,“ uvedl Svoboda.

Červnový rozpad

Červnový pád tehdejší koalice způsobila její nejednotnost. Hnutí ANO opustili z různých důvodů tři zastupitelé, jeden zastupitel zase vystoupil z klubu TOP 09. A s opozicí hlasoval i člen KDU-ČSL. Svoboda už dříve uvedl, že politiku vnímá pragmaticky a stejně se staví i k tomu, že najednou získá podporu od lidí, kteří jej před třemi měsíci odvolali.

V opozici po dnešní schůzi skončili zastupitelé KSČM, HOPB, TOP 09 a Nezávislí, jejichž klub tvoří pět stranických odpadlíků, kteří se podíleli na červnovém rozpadu koalice. Jsou mezi nimi zastupitelé zvolení za ANO, TOP 09 a ČSSD.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v 45členném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Energetická skupina ČEZ se zbavuje realitního dědictví, které na státní podnik přešlo ještě z dob socialismu. Aktuálně nabízí k prodeji soubor panelových domů v Praze 4 poblíž… více

Komerční prezentace
Mobilní web