Privatizační fond dostane finanční injekci 2,9 miliardy | E15.cz

Privatizační fond dostane finanční injekci 2,9 miliardy

Privatizační fond dostane finanční injekci 2,9 miliardy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15
31. srpna 2016 • 15:35
Ministerstvo financí bude moci využít 2,9 miliardy korun, které jsou určeny pouze na řešení problematiky zdravotních pojišťoven, na úhradu schodku důchodového pojištění nebo na odstraňování starých ekologických zátěží. S návrhem MF dnes souhlasila vláda. Schodek důchodového pojištění nebo ekologické škody se hradí z peněz Fondu privatizace, kterému hrozí nedostatek peněz.

Požadované peníze byly historicky vázané na výdaje, o kterých rozhodla vláda v souvislosti s řešením problematiky zdravotních pojišťoven. „Z archivních údajů vyplývá, že nárok pojišťoven je starý již 20 let a že naposledy byly finanční prostředky využity ke svému účelu v roce 2002,“ uvedlo MF.

Babiš chce miliardy z malé privatizace použít na důchody

Peníze byly v minulosti využity na odkup pohledávek zdravotnických zařízení za Hornickou zaměstnaneckou pojišťovnou a za pojišťovnou Garant - Hospital. Dále peníze putovaly na úhradu nákladů a ztrát při slučování zdravotních pojišťoven a odkup toxických pohledávek zdravotních zařízení vůči zdravotním pojišťovnám, úhradu nemocenského a důchodového pojištění z prodeje Transgas a úhradu nemocenského a důchodového pojištění z prodeje ČSOB.

„Vzhledem k napjatému stavu financí ve Fondu privatizace navrhuje ministerstvo financí ́vyvázat́ finanční prostředky určené pro účely nemocenského, důchodového a zdravotního pojištění a pojištění v zaměstnanosti,“ uvádí materiál.

Fond roste jen z dividend

Příjmy privatizačního fondu jsou v současnosti omezené na příjmy z dividend společností ČEZ, MERO ČR, ČEPRO, a Český aeroholding. Letos by příjmy měly činit 14,7 miliardy korun a výdaje 17,5 miliardy korun. Podle plánu by měly disponibilní peněžní prostředky ke konci letošního roku činit pouze zhruba dvě miliardy korun.

Peníze z Fondu privatizace, které původně spravoval zrušený Fond národního majetku, lze použít pouze k zákonem stanoveným účelům. V současnosti se využívají zejména pro převod do státního rozpočtu na úhradu schodku důchodového pojištění, na výdaje týkající se odstraňování starých ekologických zátěží a na odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací těžebních společností a revitalizaci po hornické a hutnické činnosti. Dále jsou používány například ke krytí výdajů státního podniku DIAMO spojených s řešením důsledků po chemické těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem a výdajů na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!