Propuštění Čechů souvisí s Fajádem, připustil Stropnický. Pelikán to odmítá

aktualizováno Podmínkou propuštění pěti Čechů z Libanonu bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Je to první oficiální vyjádření představitele českého státu, které potvrzuje úvahy o výměně Čechů za Libanonce. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vazbu mezi oběma případy odmítl potvrdit.

 Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
4.2.2016 16:51   |  

„Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil v rozhovoru Stropnický.

Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, se Spojenými státy konzultovala. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.

USA žádaly Česko o vydání Fajáda kvůli údajné spolupráci s teroristy. Pražský městský soud rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby, protože ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil jeho vydání do USA. Krátce před oznámením tohoto rozhodnutí se pětice Čechů vydala na palubě českého vládního speciálu z Bejrútu na cestu domů.

Tajné informace

Ministr spravedlnosti Pelikán se podle svých slov rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. „Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl Pelikán.

Rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouzi Jabera. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných.

„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.

O svém rozhodnutí prý krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl k tomu stručně. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do Česka prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích.


Čtěte také:

Soud propustil Libanonce Fajáda z vazby, Pelikán nepovolil vydání do USA

Pětice Čechů propuštěných v Libanonu je zpátky doma

Padli Češi v Libanonu do léčky? Tajné služby prý selhaly

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web