Protest proti rušení parku přerostl v kritiku ODS

9.6.2010 7:52   |  

Petici za záchranu parku ve Strašnicích, na jehož místě chce Praha 10 vybudovat oplocené sportoviště, podepsaly do včerejška dva tisíce lidí, jejichž zástupci demonstrovali před tamní radnicí. Dalších 2800 lidí se k petici připojilo na Facebooku. Terčem jejich kritiky se stali především politici ODS v metropoli.

Za jednoho ze zastánců zrušení parku je totiž považován podnikatel a radní v Praze 10 Tomáš Hrdlička, který čelí podezření z různých zákulisních machinací na pražské scéně. Kritika odpůrců parku míří také na šéfa ODS v Praze 10 a náměstka pražského primátora Milana Richtera.

„Občané chtějí mimo jiné projevit svou nespokojenost s chováním jejich radních, z nichž někteří v poslední době plnili stránky novin především v souvislosti s oslavou volebního vítězství ve Žlutých lázních,“ uvedla Ivana Mádrová, předsedkyně občanského sdružení Útulné Strašnice. V pražských Žlutých lázních se vzápětí po nedávných parlamentních volbách sešli na večerní akci podnikatelé, lobbisté a někteří pražští občanští demokraté.

Obvodní radnice oznámila, že do podzimu má u areálu Gutovka ve Strašnicích vzniknout veřejný park se sportovišti, plánuje se tam osmnáctijamkový minigolf, tenisový kurt či volejbalové hřiště. Praha 10 pozemky odkoupila za 27 milionů korun, zatímco jejich úpravy budou stát dalších šedesát milionů korun. Podezření vyvolává skutečnost, že radnice hodlá pronajmout sportoviště firmě Hamrsport za jednu korunu ročně. „Považujeme za naprosto nepochopitelné, aby radnice Prahy 10 takto v době krize vyhazovala peníze,“ řekla Michaela Jelínková z občanského sdružení.

Podle politologa Jana Kubáčka pro pražskou ODS není až tak fatální akce ve Žlutých lázních, ale spíše to, že občanští demokraté neumějí pracovat a komunikovat s občanskými iniciativami. „Problém není pouze Bém a Jančík, ten problém je hlubší,“ uvedl Kubáček. Věčné spory ODS s občanskými iniciativami vedou k tomu, že se tyto „iniciativy zviditelňují a nesou politický náboj“. Kubáček očekává, že půjde o velké téma podzimních voleb v metropoli.

Ze Žlutých lázní do Strašnic

Podnikatel, radní Prahy 10 a údajný zákulisní hráč Tomáš Hrdlička se v poslední době stal klíčovou postavou v různých úvahách o obrodě ODS v Praze. Šéf TOP 09, která chystá s občanskými demokraty koalici, Karel Schwarzenberg dokonce v deníku Právo vyslovil podezření, že Hrdlička by mohl být spolumajitelem politické strany Věci veřejné.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web