První přeběhlík? Poslanec zvolený za TOP 09 zvažuje vstup do klubu ANO

Poslanec Karel Tureček, zvolený za TOP 09, uvažuje o vstupu do poslaneckého klubu hnutí ANO. Klub hnutí by díky tomu posílil na 48 poslanců, vládní koalice by pak pojistila svou většinu ve Sněmovně a nově by měla 112 z 200 poslanců. Šlo by o první takový přestup v tomto volebním období. O svých úvahách Tureček informoval novináře na Hradě, kde spolu se šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem jedná s prezidentem Milošem Zemanem o zemědělství.

 Karel Tureček
16.3.2016 14:16   |  

Tureček, který je místopředsedou zemědělského výboru a působí i ve výboru pro životní prostředí, z TOP 09 odešel už loni v červnu. V minulém týdnu ho pak klub TOP 09 a Starostů vyloučil ze svých řad. Přechod Turečka do tábora vládního hnutí ANO by byl o to pikantnější, že předseda TOP 09 Miroslav Kalousek patří k nejostřejším kritikům šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Tureček své úvahy zdůvodnil tím, že TOP 09 se podle něj začala vzdalovat od zemědělství a rezignovala na rozvoj venkova. Poslanecký klub ANO bude podle Faltýnka o věci jednat příští týden.

Muž politických řpechodů

Tureček už v minulosti měnil i stranický dres. Začínal totiž v 90. letech jako lidovec a v roce 2009 přešel do TOP 09. Jeho nynější příklon k hnutí ANO se dá vysledovat i z jeho hlasování ve Sněmovně v poslední době. Při rozhodování o elektronické evidenci tržeb Tureček na rozdíl od ostatních poslanců klubu TOP 09 a Starostů neopustil jednací sál a při hlasování se zdržel. Nedávno hlasoval proti návrhu TOP 09, podle kterého by se firmy z Babišovy skupiny Agrofert nemohly ucházet o veřejné zakázky.

Tureček vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté pracoval v rybářství a v polovině 90. let zamířil na ministerstvo zemědělství, které tehdy spravovali lidovci. Na ministerstvu zemědělství i na ministerstvu průmyslu působil také jako náměstek. O poslanecký mandát se ucházel už v roce 2010 v Jihočeském kraji, preferenční hlasy jej ale poslaly mezi náhradníky.

Podle údajů ze sněmovních stránek Tureček hlasoval v 59 procentech všech hlasování, omluven byl zhruba ve čtvrtině hlasování. Na schůzi Sněmovny promluvil jen dvakrát, poprvé v březnu 2014 a podruhé v říjnu 2015.


Čtěte také:

Z TOP 09 odešel poslanec Karel Tureček, v klubu zůstává

Babišův Agrofert se bude moci dál ucházet o veřejné zakázky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web