První výzvy na podporu úvěrů pro menší firmy budou v lednu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v lednu vyhlásí první výzvy do programu Záruka 2015 až 2023. Cílem programu je podpořit prostřednictvím záruk přístup malých a středních podnikatelů k bankovním úvěrům. V období let 2015 až 2017 půjde podle MPO i bez účasti prostředků státního rozpočtu zajistit podporu malých podnikatelů při získání úvěrů ve výši zhruba 5,3 miliardy korun. O programu bude v pondělí jednat vláda.

Ministr průmyslu Jan Mládek
14.12.2014 12:34   |  

Program bude vyhlašován prostřednictvím jednotlivých časově omezených výzev k podávání žádostí, ve kterých budou specifikovány podmínky programu. „Takto koncipovaný garanční program umožní rychlou reakci na aktuální situaci a potřeby malých a středních podnikatelů. Vyhlášení první výzvy se předpokládá v průběhu ledna 2015,“ uvedl Filip Matys z MPO. Program bude realizovat Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Program Záruka bude plnit doplňkovou funkci k programům financovaným z Evropských strukturálních a investičních fondů, vyhlašovaným zejména v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Program je tedy hrazený z národních zdrojů.

Podpora bude směřována i na podnikatele z Prahy

Z programu Záruka budou podpořeni podnikatelé také ze sektorů, které nebudou podporovány v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Podpora bude směřována i na podnikatele z Prahy, na které se nebude vztahovat Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Výdaji, ke kterým bude moci být čerpán zaručovaný úvěr, jsou pořízení a rekonstrukce dlouhodobého hmotného majetku, pořízení dlouhodobého nehmotného majetku, pořízení a financování zásob a koupě obchodního závodu od osoby, která není spřízněna s příjemcem podpory.


Čtěte také:

Úvěry jsou skoro nejlevnější v historii. Firmy je přesto nechtějí

Banky jdou v boji o firemní úvěry i do rizika

ECB nabízí další úvěry. Banky z podpory růstu vyčerpaly sotva polovic

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web