Rathova kariéra obrazem: populismus i legendární facka

Fotogalerie David Rath patří k nejviditelnějším a také nejkontroverznějším politikům ČSSD. Ve sněmovně hojně vystupuje, přičemž často volí ostrá slova; jeho výroky se několikrát musel zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Proslul také svérazným pojetím manželství. "Nejhvězdnějším" momentem jeho kariéry však asi navždy zůstane "výchovný" políček, který mu uštědřil někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek.

David Rath Dalších 12 fotografií v galerii
15.5.2012 15:10   |  

V minulosti byl Rath za útočnou rétoriku a údajnou aroganci kritizován i svými spolustraníky. Vysloužil si i fyzický útok od politického oponenta, někdejšího místopředsedy ODS Miroslava Macka.

Politická kariéra Davida Ratha v obrazech:

Rath podle výzkumů veřejného mínění patří i k nejméně oblíbeným hejtmanům. Jeho působení v čele Středočeského kraje je často kritizováno nejen opozicí, ale i například starosty středočeských měst a obcí - v poslední době například kvůli hrozícímu rozvratu systému autobusové dopravy.

Nechtěný „hvězdný okamžik“ Davida Ratha:

V minulosti byl jako hejtman často kritizován například kvůli systému přidělování dotací (mimo jiné proto, že řada dotací putovala do jeho bydliště Hostivice), kvůli populismu a zneužívání krajských peněz ve prospěch ČSSD (proplácení zdravotnických poplatků, využívání krajského měsíčníku) či kvůli spolupráci s kontroverzním investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou.


Čtěte o kauze Rath:

Imunita Rathovi nepomohla, o jeho vydání se rozhodne v červnu

Policie zadržela a obvinila středočeského hejtmana Ratha

Rath: Stal jsem se obětí policejní šikany


Rath je ženatý, manželka Eva je internistka, mají spolu dvě děti. Kromě nich má ale ještě nemanželského syna s přítelkyní Renatu Horkou, přičemž údajně střídavě žije u své manželky a u své přítelkyně.

Profil Davida Ratha
Datum a místo narození: 25. prosince 1965, Praha
Vzdělání: Lékařská fakulta Univerzity Karlovy (LF UK), Praha (1990)
Profesní činnost: Jako lékař-internista působil v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, ve Všeobecné nemocnici v Praze a nakonec ve Fakultní nemocnici Praha-Motol. Byl také odborným asistentem na Interní klinice 2. Lékařské fakulty UK v Motole a pracoval v záchranné službě Asociace Samaritánů v Kralupech nad Vltavou. Do června 2008 byl Rath společníkem firmy Paracelsum, nyní je společníkem rodinné firmy 4R s.r.o a má soukromou praxi.

V roce 1995 založil Lékařský odborový klub (LOK) a v jeho čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. V listopadu 1998 se stal prezidentem České lékařské komory (ČLK) a zůstal jím až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005. Na ministerstvo zdravotnictví nastoupil už v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit úřad.
Politická kariéra: V letech 1991 až 1994 byl členem Občanské demokratické strany, v letech 1996 až 1997 členem strany Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální (SD-SLNS; byl místopředsedou strany) a od roku 2006 je členem ČSSD. Od listopadu 2005 do září 2006 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka (ČSSD). Jako lídr pražské kandidátky ČSSD byl v červnu 2006 zvolen do Poslanecké sněmovny, ve volbách v roce 2010 mandát obhájil. V říjnu 2008 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje a v listopadu se stal hejtmanem. Je lídrem ČSSD pro volby do středočeského zastupitelstva, které se budou konat letos na podzim. Od roku 2006 je také členem zastupitelstva v Hostivici. Je stínovým ministrem zdravotnictví ČSSD.
Autor: jnd, čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web