Řecko? Průtokový ohřívač na uprchlíky, tvrdí Zaorálek

Řecko vrací Turecku v rámci readmisní dohody minimální počet uprchlíků, kteří nemají nárok žádat v Evropě o azyl, ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) to řekli Turci. Na věc se hodlá v pondělí zeptat řeckého ministra zahraničí Nikose Kotziase.

 ilustrační foto
14.2.2016 13:46   |  

Zaorálek to uvedl v diskusním pořadu televize Prima. „Mám pocit z Lesbosu, že Řecko působí jako průtokový ohřívač. Přijeli jsme tam, když foukal vítr, a díky tomu tam bylo uprchlíků minimálně a díky tomu člověk viděl, že uprchlíci představují docela velký podnikatelský průmysl, jsou v hotelích a restauracích. Je to další část turistického trhu v Řecku. Musíme se dohodnout, že to nebude byznys, ale že to bude něco, co si dále v Evropě nebudeme moci dovolit,“ prohlásil Zaorálek.

Současně si nemyslí, že by pondělní schůzka zemí visegrádské skupiny (V4) s Bulharskem a Makedonií byla namířena proti plánům Německa ohledně řešení migrační krize v Evropě, jak na to poukazují některá média. Německý magazín Der Spiegel v sobotu napsal, že země V4 se se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka.

Snažíme se svým evropským partnerům vysvětlit, že Balkán je citlivý prostor a nechceme, aby se stalo, že tam budou mít velké množství uprchlíků a nezvládnou to

„Snažíme se svým evropským partnerům vysvětlit, že Balkán je citlivý prostor a nechceme, aby se stalo, že tam budou mít velké množství uprchlíků a nezvládnou to,“ oponoval Zaorálek. Podle něj minulost ukázala, jak je Balkán nebezpečný. „Musíme se starat o to, co se tam děje, protože se nás to týká,“ doplnil ministr.

S jednáním V4 s Bulharskem a Makedonií souhlasí i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, který považuje za rozumné mít záložní plán, pokud by dohoda EU s Tureckem nefungovala. „Je pozitivní, že bude posílena přítomnost v Egejském moři, pořád je ale na místě, aby byla Evropa připravena k dalším krokům jako posílení makedonské hranice,“ uvedl šéf TOP 09 a doplnil, že musí jít ale o společné rozhodnutí států unie.

Zapojení Turecka? Ne

Zaorálek stejně tak ale není ani proti zapojení Turecka do řešení migrace, Česko totiž má velký zájem na tom, aby se Evropa udržela v současné podobě, a zhroucení Schengenu by podle něj mělo důsledky na všechno. „Pokud chceme Turecko zapojit, musíme pro to vše udělat, například aby zavedlo vízovou povinnost proti Maroku a dalším zemím, abychom se dostali k regulérní návratové politice s Pakistánem a dalšími zeměmi,“ prohlásil Zaorálek.

Kalousek označil případné skončení Schengenu jako bezpečnostní hrozbu, ale i ekonomickou katastrofu. Například nadějně nastartovaná česká ekonomika by se podle něj nepochybně dostala do recese, což je proti zájmům Česka i jeho sousedů. Předseda TOP 09 si myslí, že zájem na rozdrobení Schengenu a bezpečnostního a ekonomického oslabení Evropy má jen Moskva a ruský prezident Vladimir Putin. „Jeho propaganda pracuje na území evropských zemí včetně České republiky mistrně,“ dodal Kalousek.

Představitelé zemí V4, Makedonie a Bulharska budou v pondělí jednat o migrační krizi a spolupráci při jejím řešení, měli by mluvit i o možnosti posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Tato schůzka předchází migračnímu summitu EU, na němž budou o problémech s přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů hovořit prezidenti a premiéři členských zemí EU.


Čtěte také:

Finsko uzavřelo nejsevernější přechody s Ruskem pro cyklisty

Pomůže EU Makedonii s přílivem uprchlíků? Fakticky by tak oplotila Řecko

Uprchlíci jsou pro Evropu větší problém, než Řecko, zní z Vídně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web