Restart ODS? Strana si dnes zvolí nového šéfa, favoritem je Fiala

Občanská demokratická strana, která v loňských volbách dosáhla historicky nejhoršího výsledku, si na kongresu v Olomouci zvolí nové vedení. Favoritem na předsednické křeslo je exministr školství Petr Fiala, jenž získal podporu 12 krajů. Patrně se utká s europoslancem Edvardem Kožušníkem, jehož nominoval domovský Liberecký kraj. Kandidaturu ohlásila i místopředsedsedkyně Miroslava Němcová. Úřadující šéf ODS Martin Kuba se o posty ve vedení ucházet nebude.

Petr Fiala
18.1.2014 7:00   |  

Delegáti dvoudenního mimořádného kongresu, který začne dnes v 10:00, by kromě předsedy měli zvolit i další členy vedení. O křeslo prvního místopředsedy chtějí usilovat dosavadní místopředseda a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a europoslanec Jan Zahradil.

ODS má nyní čtyři řadové místopředsedy. Nominaci na tyto posty má přes deset lidí, třeba senátoři Miloš Vystrčil a Jaroslav Kubera, starosta Líbeznic u Prahy a někdejší mluvčí vlády Martin Kupka, vysokoškolský pedagog Petr Sokol, Čechoital Alexander Bellu, europoslanci Oldřich Vlasák a Evžen Tošenovský, primátor Olomouce Martin Novotný, či bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Výkonná rada se má zúžit na polovic

V neděli by měl kongres zvolit členy výkonné rady, jednat by se mohlo i o změně stanov a dalším směřování strany, která v podzimních sněmovních volbách propadla. ODS získala jen 7,7 procenta hlasů a jako pátá zůstala v opozičních lavicích.

Fiala také pro lepší stranické rozhodování navrhne zúžení výkonné rady ODS z nynějších zhruba 40 členů na polovinu. Každý kraj by v ní měl nově jen jednoho zástupce. Fiala by chtěl, aby ve straně vznikl také nový zhruba stočlenný orgán, který by sloužil pro komunikaci s regiony.

Návrat do Olomouce

Sněm se symbolicky odehraje v Olomouci, tedy v místě, kde byla ODS v roce 1991 založena. ODS oproti tradicím nepozvala nikoho ze svých bývalých předsedů. Zdůvodnila to tím, že jednání má být ryze pracovní. Mezi delegáty tak nebude ani exprezident a zakladatel ODS Václav Klaus, ani bývalí premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas.

Dvoudenní kongres je kongresem mimořádným. Svolán byl po loňské rezignaci bývalého předsedy Petra Nečase a propadu strany ve sněmovních volbách. Dosavadní vedení bylo s dvouletým mandátem zvoleno v listopadu 2012.


Čtěte také:

Olomoucká šance ODS. Vyřeší strana nejhlubší krizi od svého vzniku?

Petr Fiala: Napravo od ODS nesmí být žádná politická strana

Kandidát na šéfa strany Fiala chce v ODS volené místopředsedy

Petr Fiala: Kandiduji na předsedu ODS, strana je paralyzovaná

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web