Rozlučte se s iluzemi, musíte investovat, tlačí na vládu Zeman | E15.cz

Rozlučte se s iluzemi, musíte investovat, tlačí na vládu Zeman

Rozlučte se s iluzemi, musíte investovat, tlačí na vládu Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Vláda by měla mít ve státním rozpočtu stanovenou povinnost podporovat ekonomiku pomocí investic. Na Žofínském fóru v Praze to dnes navrhl prezident Miloš Zeman. Nabídl také, aby se ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) změnilo na ministerstvo veřejných prací a jako takové koordinovalo peníze na investice z evropských zdrojů i peníze domácí, které by nabízelo soukromým firmám na základě veřejně prodiskutovaných investičních projektů.

Zeman v projevu zopakoval teze, se kterými už vystoupil 7. května v Poslanecké sněmovně, především, že cestou z trvající krize jsou hlavně investice. „Rozlučme se s iluzí, že motorem růstu hrubého domácího produktu je spotřeba domácností,“ řekl prezident na fóru věnovaném dvacetiletí samostatné České republiky.

Změnu ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo veřejných prací Zeman navrhl, aby nebylo nutné zbytečně zřizovat další byrokratickou instituci. Investice z peněz domácích i evropských by nabízelo privátním podnikům na základě takzvaných PPP (public-private-partnership) projektů. Nedostávaly by je státní firmy, které mohou navyšovat své náklady nad původně dohodnuté limity a přidávat si ke smlouvám dodatky a dodatky dodatků.

MMR prezidentův nápad zatím komentovat nechce. „Jde o legitimní názor prezidenta České republiky, na který má bezesporu právo. Pokud by se měl tento nápad uvést v život, tak musí přijít další kroky. Prodiskutovat ho a vytvořit podkladový materiál. Teprve na něj bychom mohli reagovat,“ uvedla mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Současný návrh prý vzešel z prezidentova okolí, nikdo z MMR se na jeho přípravě nepodílel. „Podle mých informací prezident kvůli tomu nikoho z ministerstva nekontaktoval,“ doplnila Jabůrková.

Limit na minimální investice v rozpočtu by podle Zemana v současné době jakákoliv vláda velmi pravděpodobně nepřijala, přestože je to podle něj důležitější než „ty různé dluhové brzdy“. „Nikdo se neptá, jaký má být - byť minimální - limit investic ve státním rozpočtu. Ať už tomu říkáme tvorba hrubého fixního kapitálu nebo jakkoliv jinak. Teď na těch nuancích při pojmenování příliš nesejde,“ řekl prezident. Prezident si představuje pravidlo, podle které by investice nesměly klesnout pod určitou mez, a dokonce by se měly pravidelně navyšovat, byť třeba jen v minimální míře.

Voliči jsou Zemanovi putna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!