Rozpočet na příští rok prošel Sněmovnou. Schodek klesne o 12 miliard

aktualizováno Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému schodku klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Opoziční TOP 09 neúspěšně navrhovala vrátit vládě rozpočet k dopracování.

Ministr financí Andrej Babiš státní rozpočet ve Sněmovně úspěšně obhájil
22.10.2014 17:54   |  

Příjmy se mají proti letošnímu rozpočtu zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu korun a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu korun. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy.

Dnešní první čtení je zatím počátečním krokem ve schvalování rozpočtu. Nyní dostanou rozpočet sněmovní výbory a budou projednávat jeho jednotlivé kapitoly. Závěrečné schvalování se má odehrát přibližně v polovině prosince. Jde o první návrh rozpočtu, který připravila současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Letošní rozpočet předkládala bývalá úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Dá se předpokládat, že kabinet vzhledem ke své většině ve Sněmovně svůj první rozpočet prosadí.

Komunisté se zdrželi

Pro vrácení vládě hlasovaly ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit. Vládní koalice byla proti, komunisté se hlasování zdrželi. Naopak pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovala koalice, poslanci ODS, TOP 09 a Úsvitu byli proti, komunisté se opět zdrželi.


Co soudí o rozpočtu analytici? Čtěte více.


Stejně jako v předchozích letech opozice návrh kritizovala a koalice ho hájila. Pravici se hlavně nelíbilo, že výdaje rozpočtu sice rostou, ale zvyšují se hlavně provozní a sociální výdaje, naproti tomu výdaje na investice klesají. Opozice se shodla v tom, že rozpočet není prorůstový.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) neúspěšně navrhl vrátit vládě rozpočet k dopracování. Chtěl, aby snížila výdaje i schodek o nejméně 20 miliard a zvýšila peníze na investice z národních zdrojů nejméně na úroveň roku 2012.

Babiš: Hlavně že neroste dluh

Ministr financí Andrej Babiš i další zástupci koalice rozpočet hájili. „Ten rozpočet si myslím, že je výborný, protože ho podpořili zaměstnavatelé, odboráři, pan prezident. Hlavně se nenavyšuje dluh,“ řekl novinářům Babiš.

„Ten rozpočet je prorůstový, protože my jsme uvolnili investice,“ dodal. V minulosti se podle něj sice investice plánovaly, ale nevyčerpaly. Tři čtvrtiny rozpočtu jsou dané prorůstovými opatřeními, uvedl. Odmítl také Kalouskovu výtku, že rozpočet je projídáním budoucnosti.


Čtěte také:

Kalousek: Vláda slibuje úspory, výdaje přitom rostou

Deficit rozpočtu se za poslední měsíc zdvojnásobil na 34 miliard

Státní dluh ve třetím čtvrtletí klesl o 297 milionů na 1,68 bilionu korun

Schodek rozpočtu bude 100 miliard, rozhodla vláda

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web