Rusnok splnil úkol, za odměnu ho teď Zeman pošle do ČNB

Dosluhující premiér Jiří Rusnok nezůstane dlouho bez práce, prezident Miloš Zeman ho chce jmenovat od března členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Obsadí místo po Evě Zamrazilové, které končí šestiletý mandát.

Premiér Jiří Rusnok představuje programové prohlášení vlády
18.12.2013 8:34   |  

„Ano, mohu potvrdit, že s tím pan prezident počítá,“ sdělil serveru ihned.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Plán by podle serveru mohla zkomplikovat pouze váznoucí jednání o nové vládě. Že je Rusnok jeho kandidátem do ČNB, Zeman řekl již dříve, Rusnok rovněž již dříve uvedl, že by místo zřejmě přijal.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Centrální banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. V současné době stojí v čele rady guvernér Miroslav Singer. Do roku 2018, kdy mu skončí mandát, jmenuje prezident Zeman postupně pět ze sedmi členů bankovní rady. Zeman zmínil Rusnoka jako jednoho z možných kandidátů do bankovní rady již během prezidentské volby, později, když si Rusnoka vybral za jednoho ze svých poradců, mu toto místo i nabídl.

„Říkám obecně ano, ale neříkám kdy a přesně za jakých okolností, protože je to všechno někde na horizontu,“ uvedl letos v únoru Rusnok. V červnu ho pak Zeman jmenoval premiérem úřednické vlády, jež zemi dovedla k předčasným volbám.

Rusnok podle serveru doplní bankovní radu v době, kdy ČNB čelí kritice části ekonomů a politiků za intervence, které vedly k oslabení koruny. Zatímco prezident zásah centrálních bankéřů kritizoval, nynější premiér Rusnok ho hájil. V listopadu řekl, že intervence domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost.


Čtěte také:

Rusnokova vláda rozděluje miliardy bez soutěže, trumfla i Nečase

Rusnok nešetřil - na prémiích jeho vláda rozdala 180 milionů

Rusnok: Nevím, čeho se všichni bojí, o limitech rozhodnout můžeme


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web